’45 yılın en düşük enflasyonu’

0
2634

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunu açıklarken, "2015 yılı sonunda son 45 yılın en düşük enflasyonunu görebiliriz" dedi.

2015 yılında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 4.1 ile yüzde 6.9 aralığında seyredeceği ve orta noktanın yüzde 5.5 olacağı yönündeki beklentileri açıklayan Başçı, gıda enflasyonu tahminlerini ise yüzde 9 olarak bildirdi. Başçı ayrıca enflasyonun yılın üçüncü çeyreğine kadar gerileceğini, son çeyrekte artacağını öngördü. Başçı 2016 yılı için ise yüzde 3.2 ile yüzde 6.8 aralığında ve yüzde 5 orta nokta düzeyinde enflasyon beklentisi açıkladı.

Faiz indirim sürecinin Ocak'ta başladığını ifade eden Başçı, sıkı duruşun ise süreceğini söyledi. Başçı küresel para politikasındaki ayrışmanın devamı sonunda piyasalarda oynaklığın arttığını belirtirken, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımlarının dalgalı bir seyir izlediğini vurguladı.

Başçı petrol fiyatlarının arz yönlü hareketlere bağlı olarak düştüğünü ve düşüşle enerji ihracatçısı ülkelerde büyük dalgalanmalar olduğuna dikkat çekti.

İç talebin büyümeye gelecek yıl daha fazla katkı vermesini ve bu bağlamda büyümenin kademeli şekilde artmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Başçı, enflasyon beklentilerinde de belirgin bir iyileşme yaşandığını ve yıl ortasında yüzde 5'lik hedefle uyumlu bir düzeye inmesini öngördüklerini ifade etti. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.