5 adımda çok satan kitap nasıl yazılır?

Kim bir kitap yazıp, en çok satanlar listesine girip, çok para kazanmak istemez ki? İşte sizin için 5 adımda çok satan kitap nasıl yazılır?

0
6725

Bir kitap yazıp, onu da çok satanlar listesine sokmak oldukça kolay olduğunu duyunca eminim, sizde benim gibi oldukça şaşıracaksınız. Londra Post Apokaliptik Kitap Kulübü’nün yayınladığı 5 maddelik listeye göre bu oldukça kolay.

İşte karşınızda 5 adımda çok satan kitap yazma:

1 – Mevsime göre kahramanınızın cinsiyetini belirleyin.

Öncelikle kitabı hangi mevsimde çıkaracağınızı planlayın, eğer yaz aylarında çıkacak bir kitap yazacaksanız, başkahramanınız kadın, kış aylarında çıkaracaksanız erkek olsun. Yapılan araştırmalar, yazın kadın, kışınsa erkek kahramanın olduğu kitapların daha çok sattığını gösteriyor.

Ayrıca sonbaharda insanların daha çok günlük politika ve aksiyon romanlarını, kışın polisiye ve tatil kitaplarının, ilkbaharda ekonomi ve aşkla ilgili kitaplar satarken, yazınsa dini ve macera kitapları satıyor.

Sonbaharda okunması gereken kitapları öğrenmek için tıklayınız!

2 – Ben dilini kullanın.

Yazacağınız çok satacak olan kitapta tabii ki en önemli konu hangi dilde yazacağınız. Londra Post Apokaliptik Kitap Kulübü’ne göre “ben” dili ile yazılan kitaplar, diğerlerine göre oldukça iyi satış rakamları elde ediyor.

3 – Aşk olmazsa, olmazınız olsun.

Robinson Cruezo hariç dünya üzerinde çok satan kitapların hepsinde mutlaka aşk vardır. Tabii ki bir inceleme veya gezi kitabı yazıyorsanız, bunun dışına çıkabilirsiniz ama aşk güzeldir. Zaten Özdemir Asaf’ta “aşk adında ne bir kadın gördüm ne de bir erkek… Bu korku neden?” demiyor mu?

4 – İyiye kötü lazım.

Yazacağınız kitapta beyazlar kadar siyahlara da yer verin. Mutlak iyilerin, kötülere karşı kazandığı bütün kitaplar her zaman insanın kalbine işlediğini sakın unutmayın!

Hangi e-kitap okuyucuyu tercih etmelisiniz öğrenmek için tıklayın!

5 – Metafor iyidir.

Mutlaka kitabınızda sağ gösterip, sol vurun. Bunun içinde metaforlardan yararlanın. Örneğin bir çiçek bahçesinde gezinen bir kadını, savaş alanında geziyor gibi betimlerseniz, birçok yazardan ayrışmış olursunuz.

Son olarak, her ne kadar alfabe 29 harften oluşsa da, kitap yazmak sadece harfleri bir araya getirmek değildir. Çok satan bir kitap yazmanın her ne kadar belirli bir formülü olsa da sonuçta, edebi bir eser olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın ve bol bol kitap okuyun.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.