Hangi E-Kitap Okuyucuyu Alalım?

Son dönemde metroda, otobüste, metrobüste, uçakta çoğu kişinin elinde görmeye başladığımız e-kitap okuyucular konusunda kafalardaki soru işaretlerini kaldırıyoruz…

0
6589

Amerika’da yüzde 25, Avrupa’da ise yüzde 20’yi bulan e-kitaplardaki pazar payı, Türkiye’de henüz kesin olarak belirlenemese de hızla arttığı hepimizin malumu… Bu hızla artan pazardan pay almak isteyen e-kitap okuyucu üreten firmalar, Türkiye’ye gerek distribütör gerekse de kendi başlarına girmeye başladılar.

Ayrıca Calibro gibi yerli etiketli e-kitap okuyucuların piyasaya giriş yapmasıyla beraber, Türkiye’deki e-kitap sektörü hareketlenmeye başladı. Kindle ve Kobo gibi firmaların cihazları artık geçmiş yıllardaki gibi uçuk fiyatlarla satılmıyor. Hal böyle olunca okuyucuların aklında farkları, fiyatları gibi sorular gelmeye başladı.

E-Kitap Okuyucuları Arasındaki Temel Özellik Farkları Neler?

Genel olarak piyasada satılan e-kitap okuyucularına baktığımızda aralarındaki temel farklar; ekran ışığının olup olmaması, ekran çözünürlüğü, desteklediği dosya formatları, Micro SD desteği gibi unsurlar olarak öne çıkıyor. Bunların haricindeki özellikler aşağı yukarı belli segmentlerdeki tüm e-kitap okuyucularında hemen hemen aynı. Teknik özelliklerin haricinde, e-kitap okuyucularında kullanılan yazılımlarda da önemli bir fark olarak görülebilir.

E-Kitap Okuyucu Fiyatları Ne Durumda?

E-kitap okuyucuları arasında fark yaratan temel özellik olan ekran okuma ışığının bulunduğu cihazlar ekran ışığı olmayan modellere göre daha pahalı. Tabii ki ekran okuma ışığının yanında birçok özellik de fiyat ile beraber e-kitap okuyucularında yer alabiliyor.

Etkili zaman yönetimi nasıl olur öğrenmek için tıklayın

Hangi E-Kitap Okuyucu Seçilmeli?

E-kitap okuyucuları arasından sizin için öne çıkan modelleri derledik:

Calibro Sense

Dokunmatik ekran ve fiziksel aydınlatma seçeneği sunan Calibro Sense, dünyanın en ince e-okuyucu teknolojisine sahip. Daha parlak ve daha hızlı tepki veren HD ekranı; işlevlerini karşılayan güçlü pil desteği ile okuma keyfini daha da öteye taşıyor. Tek dokunuşla sayfaları çevrilen, çift parmakla ekranı büyüyüp küçülen Calibro Sense, aydınlatmasını ise ortam ışığına duyarlı olarak otomatik ayarlıyor.

Calibro e-kitap okuyucusu, dijital mürekkep teknolojisi e-ink sayesinde gözleri asla yormayan yeni bir okuma biçimi ve yeni bir okuma keyfidir. İçine binlerce kitap sığan Calibro çantanızda, cebinizde her yere taşıyabileceğiniz şekilde üretilmiştir.

Tabletlerden farklı olan ekran teknolojisi ile şarjı 30 güne kadar dayanabilir. İçindeki entegre mağaza ve kablosuz bağlantısı ile kitaplarınızı istediğiniz yerde indirip okuyabilirsiniz. Calibro cihazlar farklı okuma alışkanlıklarına hitap edebilen font ve punto desteğine de sahiptir. Calibro sadece bir cihaz değil; aynı zamanda e-kitaplarınızı masaüstü veya mobil tüm cihazlarda ve işletim sistemlerinde okumanızı sağlayan okur dostu bir uygulamadır.

Erkekler en çok neye para harcar öğrenmek için tıklayın

Kobo Aura ONE

IPX8 sertifikasıyla gelen ürün 2 metre derinliğe kadar suya dayanıklı. Kobo Aura One, 7.8 inç büyüklükte bir ekranla geliyor. Ekranın keskinlik değeri 300 PPI seviyesinde. Özellikle az ışıklı ortamlarda kitap okumayı sevenler için ise güzel bir detay düşünülmüş. Tıpkı “Night Shift” isimli özellik gibi günün farklı saatlerinde cihaz, kendi ekranının renk sıcaklığını otomatik olarak değiştirebiliyor. Renk sıcaklığını otomatik olmadan el ile de değiştirmek mümkün.

Ayrıca, 1 GHz işlemci, 512 MB RAM, 6.9 mm kalınlık, 230 gram ağırlık ile büyük ekran, hafiflik ve yüksek çözünürlük arayanlar için uygun bir seçim gibi duruyor

Kindle Oasis

Kindle Oasis bugüne kadar üretilen en ince Kindle olma özelliğinde. 3.4 mm kalınlığındaki cihaz yalnızca 130 gram ağırlığında. Selefleri gibi 300 ppi ekran derinliğine sahip Oasis, yüzde 60 oranında daha fazla LED aydınlatması içeriyor.

Şarj özellikli deri kılıfla kullanmanız gereken cihazın şarj ömrü ise kılıfla birlikte aylara çıkıyor. Amazon’un iddiası cihazın 20 ay boyunca stand-by modunda bekleyebildiği. Deri kılıflar kırmızı, siyah ve kahverengi olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle sunuluyor. Cihaz şarja takıldığında kılıfla birlikte şarj olurken, bağımsız kullanıldığında önce kılıfından güç tüketmeye başlıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.