5 haftanın zirvesine yükseldi…

0
2533

Altın, dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonundaki (ETF) varlıkların yılın en büyük azalışını gösterdiği bir ortamda, yatırımcıların dikkatlerini küresel ekonomi ve para politikalarının görünümüne çevirmeleri ile birlikte, beş haftanın en yüksek seviyesi yakınında tutundu.

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,246.91 dolardan, bugün Singapur saati ile 12:24'te, ons başına 1,247.34 dolara geldi. Fiyatlar dün yüzde 0.7 yükseldi. Metal 15 Ekim'de 1,249.75 dolara kadar çıkarak, 11 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Altın geçen hafta, küresel yavaşlamanın Fed'in faiz artırımına gitmesini geciktirebileceği spekülasyonu sonucu doların değer kaybetmesi ile birlikte değer kazandı ve böylece Temmuz ayından bu yana ilk kez iki hafta üst üste değer kazanmış oldu.

Fed'in politika yapıcılarının gelecek haftaki toplantıda, varlık alım programını sıfırlayarak tahvil alımlarını durdurması bekleniyor. Dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları geçen hafta son beş haftanın ilk yükselişini gerçekleştirirken, dün yüzde 1.2 gerileyerek Kasım 2008'den bu yana en düşük seviyesine indi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.