8 adımda tasarruf yapın

0
5186

Yüksek gelen faturalarınızı düşürmenin yollarını arayın!

Yüksek gelen elektrik, su ve doğalgaz faturası canınıza tak ettiyse bunları düşürmek için bir an önce harekete geçmelisiniz. Örneğin; elektrik faturanızı düşürmek için çamaşır makinenizi gündüz yerine gece çalıştırmayı denemelisiniz. Makinenizi geçe çalıştırmaya başlayarak tasarruf için ilk adımı atabilirsiniz.

Bilinçli yatırım yapın!

Tasarruf için; yatırım stratejisi geliştirmeli rastgele değil, bilinçli yatırım yapmalısınız. Bilinçli yatırım gerçekleştirerek paranızı biriktirebilirsiniz.

Online bankacılık hizmetlerden faydalanın

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza gelen kolaylıklardan biri de online bankacılık hizmeti. Online bankacılık hizmetini kullanarak gereksiz masraflardan kurtularak işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Not tutun!

Harcamalarınızı kontrol altına alabilmek için gün içerisinde satın aldığınız her şeyi not defterinize yazmalısınız. Bunu yaparak harcamalarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

İkinci el kullanmayı deneyin!

Az para ödeyerek istediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki ikinci el ürün kullanarak! Tasarruf etmek için bir an önce ikinci el alışkanlığı edinmelisiniz.

İndirimlerden faydalanın!

Para biriktirmenin en etkili yöntemlerinden biri de indirimlerden faydalanmaktır. Bir montu sezonda almak yerine indirime girmesini beklemelisiniz. Böylelikle istediğiniz monta daha ucuza sahip olarak tasarruf edebilirsiniz. Ünlü yatırımcı Warren Buffett da bir şeyi satın alırken uygun fiyata alanlardan. Dünya en ünlü yatırımcıları arasında yer alan Buffett bu durumu şöyle açıklıyor; “Belki de bildiğim tek şey bu.”

Kredi kartı kullanmayın

Kredi kartı ile alışveriş yaparken çoğu insan kendine hakim olamıyor ve gereksiz para harcıyor. Dolayısıyla kredi kartını hayatınızdan çıkararak tasarruf için bir adım daha atabilirsiniz. Kredi kartı kullanmayarak bütçenize göre hareket edebilir ve sizi sıkıntıya sokan harcamalarınıza son verebilirsiniz.

İhtiyacınız olmayan şeyleri satın almayın!

“Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız. ”Ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın bu konudaki görüşü konuyu ne de güzel açıklıyor!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.