Warren Buffett’ın yatırım tarzı

Dünyaca en zengin insanları arasında yer alan ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın yatırım tarzını merak ediyor musunuz? İşte Buffett’ın yatırım tarzı…

0
5258

Warren Buffett Kimdir?

20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak gösterilen Warren Buffett, 30 Ağustos 1930’da Nebraska’da hayata gözlerini açtı. Rose Hill İlköğretim Okulu’nda eğitim hayatına başlayan yatırımcı ardından Alice Deal Ortaokulu’na devam etti. 1947 yılında da Woodrow Wilson Lisesi’ni başarıyla tamamladı. Liseden sonra üniversiteye gitmeyi istemedi fakat babasının ikna çabaları neticesinde Wharton Business School’da 2 yıl eğitim gördü. 1948 tarihinde de babası kongre seçimlerini kaybedince Omaha’ya geri döndü ve Nebraska Lincoln Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Burada 3 sene süren başarılı bir eğitim hayatı sonrasında mezun oldu. 1951 yılında ise yüksek lisans derecesini almaya hak kazandı.

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffett, 5 yaşında dedesinin, 11 yaşında ise babasının yanında çalışmaya başladı ve finans piyasasına adım atarak zaman içinde uyguladığı stratejilerle bugünlere kadar geldi. Yatırımcılığının yanı sıra mütevazi kişiliği ile de bilinen Warren Buffett şimdiden servetinin %80’ini hayır kurumlarına bağışladı.
Yatırım deyince akla ilk gelen isimlerden olan ve hakkında pek çok kitap yazılan Warren Buffett’ın yatırım tarzını uygulayarak başarılı olabilirsiniz. İşte o detaylar:

1. İhtiyacın olanı satın al

“Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.” Buffett bu sözüyle gereksiz harcamalardan kaçınmanın ne denli önemli olduğunu vurguluyor.

2. Katlanamayacağın riski alma

“Nehrin derinliğini iki ayağınızla birlikte ölçmeye kalkmayın.”Warren Buffett tüm sermayenizi kaybedeceğiniz şekilde risk almamanız gerektiğinin altını çiziyor.

3. Başkaları korktuğunda açgözlü ol

“Başkaları korktuğunda açgözlü ol.”Buffett, borsa yükselirken hisse senedi almak yerine düşerken almayı tercih edenlerden. Dolayısıyla bu söz de Buffett’ın yatırım tarzını çok iyi anlatıyor.

4. Ne alırsan al ucuza al

“Çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşerken satın alırım.” Warren Buffett’ın yatırımcılara tavsiye ettiği en önemli yatırım stratejilerden biri de bu!

5. Piyasadaki çalkantıları düşmanınız değil, dostunuz gibi görün

“Piyasadaki çalkantıları düşmanınız değil, dostunuz gibi görün; bundan kar etmeye bakın.” Buffett, sakin ve sabırlı olmanın yatırımcıya her zaman kazandıracağını savunuyor ve piyasadaki dalgalanmaları sakin kalarak ve sabırlı davranarak yatırımcıların lehlerine çevirebileceklerini belirtiyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.