AB Komisyonu’ndan Türkiye raporu

0
2621

Rapora göre Türkiye bu yıl 24 AB üyesinden hızlı büyüyecek, gelecek yıl büyüme oranıyla da tüm AB üyelerini geride bırakacak.

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici'nin basın toplantısında açıkladığı raporda Türkiye ekonomisinin düşük petrol fiyatlarından faydalanacağı, enflasyonun ılımlı şekilde gerileyeceği, tüketicilerin alım gücündeki artışın büyümeyi güçlendireceği ve ithal enerji faturasındaki azalmanın cari açığı gerileteceği belirtildi.

Türkiye'de kamu finansmanının "istikrarlı ve sürdürülebilir" olduğu belirtilen raporda, geçen yıl yüzde 1,3 düzeyinde çıkan bütçe açığının resmi hedeflerin altında gerçekleştiği ve bu başarılı sonucun özelleştirme gelirlerinin yardımıyla elde edildiği bildirildi.

AB Komisyonu'na göre önümüzdeki iki yılda düşmeye devam edecek merkezi bütçe açığı yanında büyümenin olumlu etkisi ve artması beklenen vergi gelirleri sayesinde 2014 sonu itibariyle yüzde 33,5 olan Türkiye'nin kamu borç yükü oranı bu yıl yüzde 31,7 ve gelecek yıl yüzde 30,4'e kadar inecek.

Raporda, ilerideki dönemlerde Türkiye ekonomisi için en büyük iki riskin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası nedeniyle Türk piyasalarında yaşanabilecek hızlı satışlar ile Orta Doğu ve Ukrayna'daki kriz ve çatışmaların daha da kötüleşmesi olduğu belirtildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.