ABD borsaları düşüşle kapandı

0
2733

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin 2015 yılının son işlem günlerde yükseliş göstermekte zorlanması ile birlikte, Amazon.com Inc. ve Walt Disney Co.'daki yükselişler, petroldeki düşüş nedeiyle aşağı yönde hareket eden enerji hisselerindeki kayıpların etkisi hafifletti.

 

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 düşüşle günü 2,056.55 puandan kapadı. Endeks öğleden sonra, erken saatlerde yüzde 0.8'e kadr genişlettiği kayıpların önemli bölümünü geri aldı. Bu hafta, Cuma günü piyasalaraın Yeni Yıl tatili nedeniyle kapalı olmasından dolayı kısa olacak.

 

New York'ta Pension Partners LLC şef yatırım stratejisti Michael Gayed, "Eski bir söz vardır; durgun piyasada short gitme. Dün olanların bir kısmı bundandı," dedi ve "İnsanların çoğu bu hafta piyasaya girmedi ve işlem hacmi düşüktü. Seansın ilerleyen saatlerinde güçlü bir seyir eğilimi vardı" şeklinde görüş bildirdi.

 

Petrol, İran'ın yaptırımların ardından petrol ihracatına başlayacağını açıklmasının ardından fiyatlardaki yüzde 3'ün üzerindeki düşüşle birlikte, emtia grubundaki düşüşlere öncülük etti. Çin'de sanayi şirketlerinin karındaki düşüş de ham maddelere yönelik beklentilerin kötüleşmesine yardımcı oldu. Bu durum, geçen hafta bu yılın en fazla düşüş gösteren şirketlerine gelen alımların öncülüğünde yüzde 2.8 yükselen S&P Endeksi için bir dönüm noktasıydı.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.