ABD borsalarında neler oluyor?

0
2932

ABD hisseleri, gösterge endeksin rekor seviyelere ulaşmasını sağlayan geçtiğimiz haftaki ralli sonrasında, yatırımcıların değerlemelere ağırlık vermesi ve Fed'in faiz oranlarını beklenenden erken artırabileceği spekülasyonunu yapmaları ile geriledi.

GT Advanced Technologies Inc., Cannaccord Genuity Group Inc.’in şirketin hisseleri için tavsiyesini düşürmesiyle yüzde 13 oranında değer kaybına uğradı. Expedia Inc., 658 milyon dolarlık şirket satın alımı yapmayı kabul etmesinin ardından yüzde 2 yükseldi. Peabody Energy Corp. yüzde 3.1 düşüş ile enerji üreticilerindeki düşüşe öncülük etti.

Standard & Poor's 500 Endeksi, yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 13:24'te 1,976.61 puan oldu. Dow Jones Industrial Average, 55.64 puan veya yüzde 0.3 düşerek 17,012.62 puan seviyesinde. Russell 2000Endeksi, yüzde 1.4 ile Mayıs ayında bu yana en dik düşüşü gösterdi. ABD hisse piyasalarının 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatilinde kapalı olmasının ardından, bugün S&P 500’deki hisselerin işlem hacmi, 30 günlük ortalamanın yüzde 9.1 altında seyrediyor.

New York merkezli Williams Capital Group LP baş hisse traderı Stephen Carl, “Rekor seviyelere yükselmenin ardından piyasa sert tepki göstermiyor. Daha hafif bir işlem atmosferindeyiz ve yükselebiliriz” diye konuştu.

Goldman Sach Group Inc., JPMorgan Chase & Co. ve Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. gibi şirketlere katılarak Fed’in faiz oranlarını yükselteceği tarih ile ilgili tahminini geçtiğimiz hafta ABD istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından öne çekti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.