ABD Doları/Malezya Ringiti – USDMYR Paritesi

0
1095

ABD Doları/Malezya Ringiti – USDMYR Paritesi

USDMYR paritesi Amerika’nın para birimi Amerikan doları ve Malezya’nın para birimi Malezya Ringiti’nden oluşmaktadır. Egzotik pariteler içerisinde yer alan USDMYR döviz çiftinde dolar baz, Malezya Ringiti ise karşıt döviz olarak işlem görmektedir.

18 binden fazla ada devletinin birleşmesi ile oluşan Malezya,  Güneydoğu Asya ülkesidir. Ülke ekonomisinde kauçuk, kalay ve hindistan cevizi, pirinç, muz, mısır gibi zirai ürünler önemli gelir kaynakları arasındadır. Ülke dünya kalay üretiminin yüzde 70’ini karşılamaktadır. Dolayısıyla ülke para birimi ringitinin değerinde küresel emtia fiyatları etkin rol oynamaktadır. Dış ticarette kalemlerinde önemli payları bulunan Çin, Japonya, ABD, Singapur ve Güney Kore’deki ekonomik gelişmeler ülke ekonomisinin üzerindeki etkisi yüksektir.

USDMYR paritesinin değerini etkileyen temel faktörler arasında ise Malezya, Çin, Japonya, ABD, Singapur ve Güney Kore merkez bankalarının aldığı kararlar, bu ülkelerin büyüme, enflasyon, tarım dışı istihdam verisi, perakende satışlar gibi önemli ekonomik verileri takip edilmelidir. USDMYR parite fiyatını Forex sayfamızdan takip edebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.