ABD Doları/Tayland Bahtı – USDTHB Paritesi

0
861

ABD Doları/Tayland Bahtı – USDTHB Paritesi

USDTHB paritesi, Amerika’nın para birimi Amerikan doları ve Tayland’ın para birimi Tayland Bahtı’ndan oluşmaktadır. Egzotik pariteler içerisinde yer alan USDTHB döviz çiftinde dolar baz, Tayland bahtı ise karşıt döviz olarak işlem görmektedir.

Eski Siyam krallığı olarak da bilinen Tayland, Güneydoğu Asya ülkesidir. Yaklaşık 20 milyondan fazla turist misafiri ile önemli turizm ülkelerinden biridir.  Tayland ekonomisinde sanayi, elektronik ve elektrikli aletler önemli bir paya sahiptir. Aynı zamanda ekonomisinde kauçuk ve mineral yakıtlar, turizm gelirlerinin de payı yüksektir. Dış ticarete sıkı ilişkiler içinde olduğu Çin, ABD, Japonya, Malezya, BAE ülkelerindeki ekonomik gelişmeler ülke ekonomisinin seyrinde etkilidir. Dolayısıyla ülke para birimi Tayland bahtı da aynı oranda etkilemektedir.

USDTHB paritesini etkileyen temel faktörler arasında ise ABD, Japonya, Malezya, Çin, BAE ve Tayland merkez bankalarının para politikaları, bu ülkelerinin ürettiği büyüme, enflsyon, tarım dışı istihdam, perakende satışlar gibi önemli ekonomi verileri yer almaktadır. USDTHB parite fiyatını Forex sayfamızdan takip edebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.