ABD Doları/Filipinler Pezosu – USDPHP Paritesi

0
1451

ABD Doları/Filipinler Pezosu – USDPHP Paritesi

USDPHP paritesi, Amerika’nın para birimi Amerikan Doları ve Filipin’in para birimi Filipin pezosundan oluşmaktadır. Egzotik para birimleri içinde yer alan USDPHP paritesinde dolar baz döviz, Filipin pezosu ise karşıt döviz olarak işlem görmektedir.

Elektrikten tarım sektörüne geniş bir segmentte yeni endüstrileşen ülkeler kategorisinde sonraki on bir ülkeleri içinde yer alan Filipin’lerine para birimi ise 2005 yılından sonra Asya’nın en işlevsel para birimi olarak işlem görmeye başlamıştır. Turizm gelirlerinin de ekonomide payı yüksek olmakla birlikte muz cenneti ülke olarak da tanımlanmaktadır. Döviz piyasalarının volatil para birimleri arasında görülen Filipin pezosu, ticarette sıkı ilişkiler içinde olduğu Japonya ve Çin’deki gelişmelerden direkt etkilenmektedir.

USDPHP paritesini etkileyen temel faktörler arasında ise Amerika, Filipin, Japonya ve Çin merkez bankalarının açıklamalarından, bu ülkelerdeki ekonomik siyasi ve jeopolitik gelişmeler yer almaktadır. USDPHP parite fiyatını Forex sayfamızdan takip edebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.