ABD seçim sonuçları piyasaları nasıl etkileyecek? 07.11.2016

Piyasaların gözü yarınki ABD Başkanlık seçimlerinde. Peki, ABD seçim sonuçları piyasaları nasıl etkileyecek?

0
3468

Tüm piyasaların gözü kulağı yarınki ABD Başkanlık seçimlerine çevrildi. ABD seçimlerinde vatandaşlar yarın sandığa giderek oy kullanacak. Yakın zamana kadar Demokrat Parti adayı Hillary Clinton anketlerde açık ara önde gidiyordu. Akşam’dan Selim Karahan’ın haberine göre ancak seçim yaklaştıkça Cumhuriyetçi Donald Trump farkı kapatmaya başladı. İkili arasındaki fark son anketlerde 1 puana kadar düştü.

BİR AY İÇİNDE YÜZDE 5 ARTTI

Anketlerdeki bu yakınlık piyasaları da fazlasıyla tedirgin ediyor. Küresel piyasalarda son 2 ayda Clinton zaferi fiyatlanmıştı. Ancak 8 Kasım yaklaştıkça ve destek oranları birbirine yaklaştıkça alınan pozisyonların o kadar da güvenli olmadığı anlaşıldı. Bu belirsizlik ortamında ‘güvenli liman’ altının yeniden yıldızı parladı. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 6 Eylül- 7 Ekim arasında yüzde 7 düşerek 1252 dolara gerilemişti. Ancak ABD seçimleriyle ilgili artan belirsizliğin etkisiyle son 1 ayda yüzde 5 artarak 1306 dolara kadar tırmandı.  Karşılaştırmak için ABD’de S&P 500 endeksine baktığımızda yüzde 4 düşüş yaşandığı görülüyor.

TİCARET POLİTİKALARI ETKİLİ

HSBC seçimlerle ilgili son yayımladığı analizinde altındaki yükselişin seçimi kim kazanırsa kazansın devam edeceğini belirtti.  Bankanın Değerli Metaller Başanalisti James Steel altının seçim sonucu ne olursa olsun orta vadede en az yüzde 8 yükseleceğini öngördüklerini ifade etti. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise başkan adaylarının ticaret politikaları. Donald Trump görüşmeleri devam eden uluslararası ticari anlaşmaları rafa kaldırmak ve üretimi yeniden Çin, Meksika gibi ülkelerden ABD’ye kaydırmak istiyor. Clinton daha az ‘korumacı’ görünse de kamuoyunun tepkisini çeken serbest ticaret anlaşmalarını ‘bu halleriyle’ desteklemediğini belirtti. James Steel altının ‘korumacılığa karşı koruma’ sağlayacağını belirterek, bu değerli metale talebin artacağını belirtti.

YELLEN GİDEBİLİR

HSBC altının ons fiyatının Clinton başkanlığında 1.400 dolara kadar çıkabileceğini belirtti. Bu artışta Clinton’ın teşviklerle ekonomiyi canlandırma hedefi etkili olacak. Banka bu durumun devlet bütçesine ek yük getireceğini bu sebeple de altına talebin artacağını düşünüyor. Trump seçilirse beraber çalışmak istemediğini açıkça beyan ettiği Fed Başkanı Janet Yellen’in koltuğu sallantıya girecek. Bu durum ABD’nin yeni para politikasına yönelik belirsizliklerin artmasına yol açacak. Bu yüzden Trump seçilirse altın 1.500 dolara çıkabilir.

BORSADA DALGALANMA BEKLENİYOR

Trump’ın seçilmesi durumunda ilk başta büyük bir satış dalgasının yaşanması bekleniyor. Benzer bir tecrübe İngiltere’nin AB’den ayrılma(Brexit) kararı almasıyla da yaşanmıştı. Brexit ve seçimler arasındaki benzerliğe dikkat çeken varlık yönetim firması Baird’in Baş Yatırım Stratejisti Bruce Bittles “İlk anda Trump kazanırsa bir düşüş yaşanacaktır. Ancak bu durumda piyasalar Brexit sonrası olduğu gibi ‘V’ şeklinde hareket edecektir. Yani düşüş ne kadar sert olursa, yükseliş de o kadar sert olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.