ABD’de 9 ay sonra bir ilk

0
2551

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre, tüketici harcamaları eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 düştü. Ağustosta yüzde 0,5 yükselen tüketici harcamalarına ilişkin eylül beklentisi ise yüzde 0,1 artış olarak belirlenmişti.

Kişisel harcamalardaki düşüşte dayanıklı tüketim mallarına olan talebin azalması etkili oldu. Dayanıklı tüketim mallarına eylülde yapılan harcamalar önceki aya göre yüzde 2 gerilerken, giyim ve petrol gibi dayanıksız tüketim malları kalemindeki harcamaların da yüzde 0,3 düştüğü görüldü.

Veriler, ayrıca yüzde 0,3 yükselmesi beklenen kişisel gelirlerin yüzde 0,2 arttığını da ortaya koyarken, bunun yılın en düşük performansı olduğu belirtildi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonu hesaplamak için kullandığı Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi ise önceki aya kıyasla yüzde 0,1 artarak, yıllık bazda yüzde 1,4 oldu.  Fiyatı oynaklık gösteren gıda ve enerji dışındaki kalemlerden oluşan çekirdek enflasyon ise eylülde kaydedilen yüzde 0,1'lik artışla, yıllık bazda yüzde 1,5 yükseldi.

Fed'in bu hafta yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı sonuç bildirisi, enflasyonun yüzde 2'lik hedefin altında kalmaya devam etme olasılığının yılın başına kıyasla düştüğü belirtilmişti. Buna karşın, enflasyon son 29 aydır yüzde 2'nin altında seyrediyor.

Öte yandan, ekonomistler, tüketici harcamalarının eylülde gösterdiği beklenmedik düşüşün geçici olduğu ve harcamaların yaklaşan noel döneminde artacağı öngörüsünde bulundu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.