ABD’de işsizlik 8 yılın dibinde

0
659

ABD'de tarım dışı istihdam beklentilerin altında gerçekleşti. Ocak ayında tarım dışı istihdam 151 bin arttı. Reuters anketinde tarım dışı istihdamın 190 bin artmasını bekleniyordu.

İŞSİZLİK 8 YILIN DÜŞÜĞÜNDE

Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 5'ten yüzde 4,9'a geriledi. İşsizliğin değişmemesi bekleniyordu. ABD'de işsizlik oranı Şubat 2008'den bu yana ilk kez yüzde 5'in altına indi. Daha önce Aralık ayı için 292 bin olarak açıklanan tarımdışı istihdam artışı 262 bine, 252 bin olarak açıklanan Kasım ayı artışı 280 bine revize edildi.

SAATLİK ÜCRET YÜZDE 0,5 ARTTI

Ücretler Aralık ayında yatay seyrettikten sonra Ocak ayında keskin artş kaydetti. Ortalama saatlik ücretler bir önceki aya kıyasla 12 sent, yani yüzde 0.5, arttı. Ücretlerde artış bir önceki yıla kıyasla ise yüzde 2.5 oldu. İstihdam piyasasında toparlanmaya işaret eden bu göstergelere rağmen ABD ekonomisinde büyümenin geçen yılın son çeyreğinde aniden yavaşladığı ve borsalarda sert satışların gerçekleştiği göz önüne alındığında, istihdam rakamları ABD ekonomisinin güç kaybettiğine yönelik endişeleri de artırabilir.

Fed Başkanı Janet Yellen, daha önce çalışabilir yaşa gelen nüfusun doğal artışını telafi edebilmek için istihdamın her ay 100 bine yakın artması gerektiğini söylemişti. Finans piyasalarındaki koşulların sıkılaştığı da göz önüne alındığında, istihdam artışının hız kaybetmesi Mart ayında faiz artırımı için Fed'in elini zayıflatabilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.