‘AB’de kalmak ekonomi için daha iyi’

0
388

İngiltere Başbakanı Cameron, İngiltere’nin AB'de kalmasının ülkenin ekonomisi için daha iyi olacağını söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) içerisinde kalmasının ülkenin ekonomik çıkarları yönünde olduğunu söyledi.
       

Cameron, İngiltere’nin Chester kentinde otomotiv sektörü çalışanlarına yaptığı konuşmada AB’den ayrılmak yönünde kampanya yürütenlerin ortaya çıkacak ekonomik zararı ve istihdamdaki olası daralmayı “ödenmesi gereken bir bedel” olarak göstermeye çalıştığını belirtti.       

İngiltere’nin AB içerisinde ekonomik yönden daha fazla güvende olduğunu vurgulayan Cameron, AB üyeliğinin son bulması durumunda İngiliz sterlini ve faizler üzerindeki baskının artabileceği, bunun da vatandaşlara yansıyabileceği uyarısında bulundu.       

İngiltere’nin AB üyeliğinin 500 milyon nüfuslu bir ortak pazara doğrudan erişim imkanı sağladığını belirten Cameron, İngiltere’deki üreticilerin ürünlerini rahatlıkla gümrüksüz ihraç edebildiğinin altını çizdi.       

Cameron, “AB’ye katılmadan önce son derece yüksek gümrük bedelleri ödüyorduk. Otomobil için yüzde 14, bisiklet için yüzde 17, tuz için yüzde 32, porselen için yüzde 37, eldiven için yüzde 20, çorap için yüzde 13 gümrük vergisi ödüyorduk.  Bütün bunlar işletmeler için ve tüketiciler daha yüksek maliyet anlamına geliyordu. Bugün ortak pazarda tek bir gümrük vergisi var, o da yüzde sıfır” ifadelerini kullandı.       

Cameron AB üyeliğin İngiltere’ye yapılan yabancı yatırımları da artırdığını belirterek, “İngiltere’nin AB üyeliği yatırımcıların bizi seçmesi için nedenlerden biri. Her gün yabancı şirketler Britanya’ya 142 milyon sterlin seviyesinde yatırım yapıyor. Bunlar BMW, Porsche, Ikea, Nissan, Siemens, General

Motors gibi şirketler. Bu sadece bize istihdam yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda cari açığımızın finansmanına da yardımcı oluyor” dedi.       

Cameron ayrıca 2020 yılındaki genel seçimde başbakanlık için aday olmayacağını, fakat Oxdordshire-Witney bölgesinden milletvekilliği aday olacağını açıkladı.       
İngiliz evrenbilimci Stephen Hawking’in de aralarında bulunduğu 150’den fazla bilim insanı İngiltere’nin AB üyeliğinin devamına ilişkin desteklerini açıklayan bir mektup yayımladı.     

İngiliz The Times gazetesinde yayımlanan mektupta AB’den ayrılmanın “İngitere’de bilim için bir felaket olacağı” belirtildi.       

Avrupa ülkelerinden çok sayıda genç ve yetenekli bilim insanının İngiltere’de çalışmalarını sürdürdüğü, AB fonlarından bilimsel projeler için yapılan katkıların son derece yararlı olduğu vurgulandı.     

Cameron dün, 23 Haziran'da düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) referandumunda, birlikten ayrılma sonucu çıkması halinde istifa etmeyeceğini söylemişti. Birleşik Krallık'ta AB referandumu 23 Haziran'da yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı" sorusu yöneltilecek.      

PAYLAŞ
Önceki İçerikPetrol yükselişe geçti!
Sonraki İçerikDolar ne olur?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.