Aile ekonomisi Nedir?

0
7291

Aile ekonomisi; aynı hane içinde yaşayan bireylerin gerekli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yürütülen ekonomik faaliyettir. Aile ekonomisi, ekonomik prensiplerin eve, aileye uygulanması şeklinde de tanımlanabilir. Aile ekonomisinin amacı; aile içerisindeki kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını sağlayarak kişilerin yaşam düzeyini yükseltmektir. Aile ekonomisinin fonksiyonları üretim ve tüketim olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu iki kavram ise şöyledir; kaynak üretimi (ailenin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ile) ve kaynak tüketimi (ailenin istek ve ihtiyaçlarına kaynakların tahsis edilmesi)

İnsanın ilk eğitim aldığı kurum ailedir. Hal böyle kişiyi topluma faydalı bir birey olarak yetiştirmek de ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Toplumun önemli bir parçası olan ailenin ekonomi biliminde de yeri büyüktür. Tüketim üzerinde doğrudan rol oynayan aile bir ekonominin canlı kalmasına yardımcı olur.

Son yıllarda sık sık konuşulan aile ekonomisiyle alakalı üniversitelerde lisans eğitimi almak da mümkün. Üniversitede lisans eğitim almayı düşünen gençler ev idaresi ve aile ekonomisi bölümlerini tercih edebilir. Böylelikle bu bölümü tercih edenler aile ekonomisi konusunda uzmanlaşarak ilerde çeşitli eğitimler verilebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.