Akbank – AKBNK Hisse Senedi

0
7442

AKBANK T.A.Ş.

1948’de Adana’da özel sermayeli bir ticaret bankası statüsünde kurulan Akbank T.A.Ş., pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacı ile kurulmuştur. Temel faaliyetleri bireysel ve özel bankacılık, ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı, kurumsal ve yatırım bankacılığı, döviz, para piyasaları ve menkul kıymet işlemleri (Hazine işlemleri) ile uluslararası bankacılık hizmetlerini içeren bankacılık faaliyetleri olan Akbank’ın iştirakleri arasında Ak Yatırım, Ak Portföy, Aklease, Aksigorta A.Ş., AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. bulunmaktadır.

Yurtiçinde 900’den fazla şubesi, 4.150’den fazla ATM’si, 420 binden fazla pos cihazı ve 14 binden fazla çalışanı olan Akbank’ın yurtdışında Almanya’da Akbank AG ve Dubai’de Akbank Dubai Limited bulunan iştirakleri ve Malta’da bir şubesi faaliyettedir.

AKBNK kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Akbank, 1990 yılında ve 1998 yılında iki defa hisselerini halka arz eden olan Akbank’ın yüzde 51.1’i halka açıktır. Mali kuruluşlar, bankalar ve özel finans kurumları sektöründe faaliyet gösteren Akbank, Bakanlar Kurulu’nun verdiği izin çerçevede her türlü bankacılı işlemleri yapmak ve kanunlar çevresinde her çeşit iktisadi, mali ve ticari konularda teşebbüs ve faaliyette bulunmaktadır.

Akbank, Borsa İstanbul’da BIST 30, BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ, BIST TEMETTÜ, BIST TÜM, BIST 100, BIST YILDIZ, BIST MALİ, BIST BANKA, BIST 50 endekslerinde dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.