Dikkatler OPEC toplantısında

0
3280

Enerji Konferansı’nın son gününde OPEC üyeleri ve Rusya’nın bir araya gelerek küresel petrol piyasasına istikrar kazandırma adına yapılan görüşmelerin sonucunun açıklanması bekleniyor. Pazartesi gününden bu yana yapılan açıklamalara baktığımızda Doha görüşmelerinde olduğu gibi bu görüşmelerden de ortak bir üretim kararı çıkması beklenmiyor. Petrol üretiminde lider konumda bulunan Suudi Arabistan yapılacak olası bir üretim sabitleme anlaşmasına katılmak için İran’ın üretimini dondurmasını talep ederken, İran yaptırımları öncesi üretim seviyesi ve pazar payına ulaşmadan şimdilik üretimi kısmayı düşünmüyor. Hafta başından bu yana yapılan açıklamalar da bu durumu teyit eder nitelikte oldu.
Bu görüşmelerde anlaşmaya varılma ihtimali oldukça düşük. Karar sonrası yapılacak açıklamalar ise oldukça önemli. Anlaşma olmamasına rağmen toplantıda OPEC içi sorunların çözümü konusunda yol kat edildiği mesajı verilirse yıl içerisindeki diğer toplantılar için beklenti yaratılabilir ve bunun varil fiyatına pozitif yansıması olabilir. Tam tersi durumda, yani görüşmelerin önümüzdeki toplantılar için bir anlaşma zemini oluşturmadığı sonucuna varılırsa petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü baskı artabilir.

Dolar EndeksiDolar Endeksi

Euro Bölgesi’nde bugün Avrupa MB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları gündemdeydi. Avrupa MB araştırma konferansında konuşan Draghi, büyümeyi destekleyecek en uygun maliye politikası kompozisyonunu içeren daha güçlü bir politikaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yapısal reformların siyasi anlamda zor olduğunu söyleyen Draghi, faizler alt sınırdan güvenli bir şekilde uzaklaşacaksa, Euro bölgesinde potansiyel büyümeyi artırmak ve uzun vadeli faizleri destekleyecek yapısal reformların gerekli olduğunu ifade etti. Öte yandan Alman basınında çıkan habere göre, Alman hükümetinin Deutshe Bank’ın hukuki yükümlülüklerini karşılamak için ihtiyaç duyduğu sermaye miktarını bankaya enjekte etme ve Banka’nın hisselerini satın alma için bir plan üzerinde çalıştığı açıklandı. Habere göre daha acil bir durumda Deutsche Bank’ın yüzde 25 hissesinin devlet tarafından alınması da gündemde olduğu belirtildi. Paritede alıcılı seyrin hakim olduğu bir gün geçiriyoruz. 1.1230’un üzerinde kalıcılık sağlanırsa 1.1260’a doğru yükseliş görebiliriz. Fakat bu seviye şu an için kuvvetli direnç konumunda. Geçilmesi ile yükseliş hızlanabilir ve 1.1300’e doğru hareket görülebilir. Satış baskısının hacmini artırması durumunda ise 1.1200 takip edeceğimiz ilk destek. Hareketlilik bu seviyenin altında devam ederse 1.1180 ve 1.1150 seviyeleri görülebilir.

USDTRY

ABD tarafında bugün dayanıklı mal siparişleri verisi açıklandı. Dayanıklı mal siparişleri beklentilere paralel olarak Temmuz ayına göre değişim göstermezken, ulaşım hariç dayanıklı mal siparişleri ise yine beklentilere paralel olarak yüzde 0.4 gerileme kaydetti. Yurt içinde ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gıda fiyatlarındaki oynaklığının nedeni hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, gıda fiyatlarının üretimden ziyade gıdanın tüketiciye ulaşana kadarki zincir kaynaklı olarak oynaklık arz ettiğini ve gıda fiyatlarındaki oynaklığa karşı alınacak önlemlerin bu zinciri hedeflemesi gerektiğini söyledi. Pariteye bakacak olursak günü hafif alıcılı geçirdiğini görüyoruz. 2.9800-2.9850 aralığının geçilmesi halinde 2.9900 ve 2.9940 seviyeleri görülebilir. Aşağı yönlü fiyatlamalarda ise 2.9750 desteği kırılırsa 2.9715 ve 2.9660 seviyeleri gündeme gelebilir.

GBPUSD

Gün içerisinde İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Shafik’in yaptığı açıklamalar pariteye hareketlilik getirdi. Shafik BoE’nin ilave teşviklere ihtiyacı olabileceğini dile getirdi. Bu teşviklerle İngiltere ekonomisinin Brexit’in uzun vadeli etkilerinden arınacağı belirten Shafik kısa vadede teşvik beklemeyen İngiltere Merkez Bankası yetkililerinin tersine bir görüş bildirdi. Paritede açıklamalar ile birlikte her ne kadar bir gevşeme yaşansa da 1.3000 kritik seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyoruz. Hareketlilik bu seviyenin üzerinde seyretmeye devam ettiği süre boyunca 1.3070 – 1.3100 seviyelerinin testi gecikmeyebilir. Geri çekilmelerde ise 1.3000’un altındaki kapanışlar bizi 1.2950 ve 1.2900 desteklerine geri getirecek güce sahip olacak.

BRENT PETROL

Petrol fiyatlarının yakın dönemde seyrini belirleyecek olan kritik bir gün geçiriyoruz. Bugün OPEC üyeleri ve Rusya’nın Cezayir’de bir araya gelip petrol üretimini sabitleme konusunda alacakları kararı takip edeceğiz. Beklentiler ortak bir karar alınmayacağı yönünde olsa da son yapılan açıklamalar belirsizliği artırdı. Suudi Arabistan Petrol Bakanı dün yaptığı açıklamada OPEC üyesi ülkelerin bugün Cezayir’de yapacakları toplantıdan üretimin sınırlanmasına yönelik bir anlaşma çıkmayacağını söyledi. İran Petrol Bakanı ise Suudi Bakan ile görüştüklerini fakat petrol üretiminin dondurulmasına yönelik herhangi bir teklifi henüz almadıklarını belirtti. İranlı Bakan, günlük 4 milyon varile yakın üretimi sağlayacak sağlayabilecek anlaşmayı düşünebileceklerini açıkladı. Görüşmelerin sonucu, bu toplantıda olmasa bile yıl içerisindeki OPEC toplantısında anlaşma ihtimali doğurabilir. Öte yandan bugün ABD tarafında ham petrol stokları açıklanacak. Geçen hafta 6.2 milyon varil azalan stokların bu hafta 3 milyon varil artması bekleniyor. Teknik olarak ise açıklamalar ile birlikte sert fiyatlamalar görebileceğimizi söyleyebiliriz. Aşağıda kuvvetli destek bölgesi 45.80-45.00 aralığı. Gün içerisinde bu bölge aşağı yönlü geçilirse 44.60-44.20-43.60 seviyeleri takip edilebilir. Toparlanmalarda ise 46.80-47.00 aralığı aşılırsa 47.30-47.60-48.20 seviyeleri görülebilir.

ALTIN

Altın fiyatları dinlenmeye çekildi. 1300-1308 desteğini bir türlü kıramayan altın fiyatlarında toparlanma 1345 seviyelerinde duruldu. ABD’den ise, bugün dayanıklı mal siparişlerini takip ettik ancak piyasa veriye yeniden tepkisiz kaldı. Çekirdek dayanıklı mal siparişleri beklentilere paralel yüzde 0.4 daralma gösterirken, dayanıklı mal siparişleri beklentilerin üzerinde açıklandı. Dolar endeksinin performansı da sakin seyrediyor. 95.00-94.80 seviyelerinden destek bulan endekste geri çekilmenin devamı için bu bölgenin geçilmesi önemli olacaktır. 96.00 seviyeleri ise, yukarıda önemli direnç olmaya devam ediyor. ABD hazine tahvillerinin faizi ise, 1.54-1.58 arasında performans sergiliyor. Dolar’ın halen geri dönüşünü gerçekleştirememesi ve stabil seyri altının sakin seyrinin temelinde yatan ana sebep arasında. FED’in faiz artırımı sürecinin son durumunda ise, Aralık ayı yüzde 50 seviyelerinde dalgalanırken, Kasım yüzde 17’lerde bulunuyor. FED’in faiz artırımı süreci altının yönünde belirleyici olacaktır. 1325 kısa vadede destek. Yukarıda ise, 1333 seviyesini direnç olarak takip ediyoruz. Geri çekilmelerin hızlanması halinde 1320-1315 seviyeleri önemli olacaktır. Yukarıda dönüm noktamız 1345 olacaktır.

KAYNAK:IŞIK FX

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.