Altın 1,400 dolara mı koşuyor?

0
2955

Taurus Wealth Advisors Pte'ye göre, altının 2016 yılına güçlü başlaması yalnızca bir başlangıç olabilir. Zira Taurus, metalin, merkez bankalarının cephanelerini tüketmeleri ile birlikte, bu yılın en iyi performans gösteren varlığı olabileceğini kaydetti.

2016'nın yıldızı 'altın'da yeni ralli beklentisi
 

Singapur'da 1.4 milyar dolarlık bir varlığı yöneten Taurus'un stratejistlerinden Rainer Michael Preiss, altının yıl onuna kadar ons başına 1,350 ila 1,400 dolar seviyelerine çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetit. Altının 1,400 dolara çıkması, Pazartesi gününe göre yüzde 13'lük ve yıllık bazda yüzde 32'lik bir kazancı işaret ediyor.

Altın 2016 yılında, küresel büyümedeki teklemenin, Fed'in faiz artırımına gideceğibeklentilerini zayıflatmasının ardından güçlü bir yükseliş gerçekleştirdi. Negatif faiz stratejisinin Japonya ve Avrupa'ya yayılması da, yatırımcıların altın varlıklarını artırmaları il birlikte, metalin cazibesini güçlendirdi. Avustraya'nın ikinci en büyük altın üreticisi Evolution Mining Ltd., geçen ay yaptığı açıklamada, yatırımcıların merkez bankalarının güçlüklerle başa çıkabilmesine yönelik inançlarını kaybetmelerinin altındaki yükselişi desteklediğini kaydetmişti.

Preiss, e-posta yoluyla sorulara verdiği yanıtta, "Altın, merkez bankalarının cephanelerinin tükendiği dönemde nihai fayda gören varlıktır ve daha fazla teşvik ve negatif faiz, altına artan biçimde destek oluyor," dedi ve "Altın halihazırda küresel hisse senetlerinden ve özel sektör tahvillerinin büyük bölümünden daha iyi performans göstermiş durumda" şeklinde görüş bildirdi.

Altın Salı günü ons başına 1,244.56 dolara ulaşarak, 2016 yılında yüzde 17 yükseldi ve Bloomberg Emtia Endeksi'nden daha iyi bir performans gösterdi. Aynı dönemde, küresel hisse senetleri yüzde 6.9, Brent petrolü yüzde 2.4 ve dolar yüzde 0.3 geriledi. Geçen ay,altın son dört yılın en güçlü aylık performansını gösterirken, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları yüzde 12 ile 2009'dan bu yana en büyük artışını gösterdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.