Altın 2 ayın en düşüğünde

0
2635

Altın Londra'da, güçlenen doların güvenli liman olarak görülen metale talebi düşürmesi ile son 2 ayın en düşüğüne geriledi.Paladyum ise 13 yılın zirvesinden düşüş yaşıyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN…

Ekonomistlerin bugün açıklanacak olan ABD imalat sanayi rakamlarının Nisan 2011'den bu yana en güçlü seviyeyi koruyacağı yönündeki beklentileri ile, dolar 10 önemli para birimi karşısında yedi ayın en yükseğine tırmandı. Dolar ayrıca gelişen ABD ekonomisinin Fed'in faiz oranlarını artırması durumunu desteklemesi ile de artış kaydetmişti.

 
Altın fiyatları geçtiğimiz yıl ABD'nin tahvil alımlarını azaltacağı beklentisi ile yüzde 28 gerilemişti. Fiyatlar bu yıl ise jeopolitik gerginliğin de etkisiyle yüzde 5.8 yukarıda. Ukrayna'da krizin derinleşmesi Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı ileri yaptırımlar kabul etmesi ihtimalini güçlendirdi. Rusya, Şubat 2001'den bu yana en yüksek seviyeyi gören paladyumun en büyük tedarikçisi.
 
Londra'da bulunan Marex Spectron Group kıymetli metal biriminin başındaki David Govett "altın güçlenen dolar ile geriledi. ABD ekonomisinin toparlanmayı sürdürdüğünü göstermesi beklenen bugünkü veriler altını daha da geriletebilir" dedi.
 
Spot altının onsu yüzde 1.1 gerileyerek Londra'da 1,271.88 dolardan işlem gördü. Altın 28 Ağustos'ta ise 1,296.61 dolar ile 20 Ağustos'tan o güne kadarki en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Altın ayrıca Batı ve Rusya arasındaki gerilim ile geçtiğimiz hafta son üç haftada ilk defa yükseldi.  Aralık vadeli altın kontratları Nycomex'te yüzde 1.1 gerileyerek yerel saat ile 07:38'de 1,272.80 oldu.

Gümüş Londra'da yüzde 1.2 gerileyerek ons başına 19.25 dolardan alıcı bulurken, platin yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,416.30 dolar oldu. Paladyum ise dün 913 dolara kadar yükselmesinin ardından, bugün yüzde 2.8 kayıpla ons başına 884 dolarda.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.