Altın 2 haftanın dibinde

0
2826

Altın, ABD'de işsizlik oranının yedi yılın en düşük seviyesine gerilemesinin Fed'in bu ay faiz artırımına gideceği yolundaki beklentileri güçlendirmesinin ardından, iki haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.

Spot altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,117.89 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 09:22'de 1,121.78 dolara geldi. Fiyatlar Cuma gün içinde 1,116.93 dolara kadar inerek 19 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü ve kayıplarını ikinci haftaya taşıdı.

ABD'de işsizlik oranı Ağustos ayında, Cuma günü açıklanan verilere göre, yüzde 5.1 ile Nisan 2008'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Fed, ekonominin para plitikasındaki sıkılaştırmayı kaldıracak denli güçlü olup olmadığını değerlendiriyor. Yüksek faiz beklentisi, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Zhou Xiaochuan, Cumartesi günü bankanın internet sitesinden yaptığı açıklamada, Çin hisse senetlerindeki satış dalgasının bitmeye yakın olduğunu söyledi.

Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "Düşük işsizlik oranı, Fed'in Eylül ayında belki de faiz artırımına gitmeyi beklediğinin bir göstergesi olabilir ve bu durum, altın fiyatalrındaki yükselişin neden durduğunu açıklıyor," dedi ve "Biz Fed'in faiz yükseltmeyeceğini düşünüyoruz. 2016'da bir faiz artırımı daha muhtemel" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.