Altın 2016’yı bekliyor!

0
636

Altın, yatırımcıların dikkatlerini 2016 yılı görünümüne çevirmeleri ile birlikte sakin seyretti ve üst üste üçüncü yılı da kayıpla geçme yolunda ilerledi.

Spot altın, Salı günkü seviyesi olan ons başına 1,069.11 dolardan bugün Singapur saati ile 08:46'da 1,069.66 dolara geldi. Metal dün fazla bir değişiklik göstermedi. Altın bu yıl, dolardaki yüzde 8.7'lik yükselme ile birlikte yüzde 9.7 geriledi.

ABD'de bu ay Fed'in faiz artırımına gitmesi ile sonuçlanan para politikasının sıkılaştırılmasına ilişkin beklentiler, dolardaki yükselme ile birlikte, altına yönelik değer koruma talebinin azalmasına yol açtı. Yatırımcıların artık dikkatlerini Fed'in 2016 yılında yapacağı faiz artırımlarının hızına çevirmeleri ile birlikte, New York'ta altın vadelilerinin toplam işlem hacmi, Aralık ayının ortalarından bu yana 30 günün ortalamasının altında kaldı.

Tokyo'da Emori Capital Management Inc. başkanı Tetsu Emori, "Faiz artışları düşük hızda olacak, belki de 25 baz puanlık maksimum dört faiz artırımı yapılacak ve bu durum halihazırda fiyatlandı," dedi ve "Eğer ekonomik durum biraz belirsiz hale gelirse ve Fed faizi yalnızca iki ya da üç kez artırırsa, bu durum doları düşürebilir ya da yükselmesini durdurabilir ve altına yardımcı olur" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.