‘Altın 2017’nin son çeyreğinde 1,100 dolara gerileyecek’ 26.10.2016

Üçüncü çeyreğin en iyi altın tahmincisine göre altın 2017'nin son çeyreğinde 1,100 dolara gerileyecek

0
3426

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre üçüncü çeyreğin en iyi altın tahmincisi olan Oversea-Chinese Banking Corp.’a göre Fed’in büyük bir ihtimalle Aralık ayında faiz artırımına gitmesi ve 2017 yılında iki kez daha faiz artırmasıyla dolar desteklenecek ve altın olumsuz etkilenecek.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Barnabas Gan’ın kaleme aldığı bir emtia raporunda, altının gelecek yıl her çeyrekte düşeceği ve 2017’nin son üç ayında onz başına 1,100 dolara gerileyeceğini belirtti. Spot piyasada işlem gören altın, Çarşamba günü 2017 yıl sonu hedefinin yüzde 16 üzerinde 1,276 dolardan işlem gördü.

Değerli metal, Aralık ayı sonrasında Fed’in faiz artırımlarından geri durmasıyla birlikte 2016 yılında değer kazandı. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, bu hafta yaptığı açıklamada, Aralık ayı toplantısının faiz artırımı için en uygun zaman olduğunu belirterek beklentileri yükseltmişti.

Gan, söz konusu raporda “Merkez bankasının tam istihdam ve fiyat istikrarı hedefini göz önünde bulundurulduğunda, son veriler Fed’in ikili hedefine ulaştığını işaret ediyor. Doların altın ile güçlü korelasyonu dikkate alınırsa, olası yüksek faiz ortamı ve sonuç olarak güçlü dolar, gelecek yıl altını olumsuz etkileyecektir” dedi.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMevduat Nedir?
Sonraki İçerikOpsiyon Nedir?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.