Altın 3 ayın zirvesinden düştü

0
641

Altın, ABD ekonomisindeki güçlenme işaretlerinin Fed'in faiz artırımına gidebileceği beklentilerini yeniden güçlendirmesi ve Çin'de ekonominin üçüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösteren verinin ardından üç ayın en yüksek seviyesinden geriledi.

Spot altın yüzde 0.5 düşüşle ons başına 1,171.38 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 11:40'ta 1,171.63 dolara geldi. Metal Perşembe günü 1,191.67 dolar ile Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve kısa süreliğine bu yılki kaybını geri aldı.

Altın geçen hafta, küresel büyüme görünümüne ilişkin endişelerin artması ve bunun sonucu Fed'in faiz artırımına gideceği beklentilerinin zayıflaması sonucu bir geri dönüş yaşadı. ABD'de Cuma günü özel sektörün açıkladığı tüketici güveni verisi bu ay tahmin edilenden daha fazla yükseldi ve bir gün önce açıklanan veri işsizlik başvurularının önceki hafta 40 yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi. Dolar Pazartesi günü fazla değişmedi ve iki günlük kazancını korudu.

Singapur'da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Victor Thianpiriya, "Cuma günü güçlü veriler vardı ve bu durum altın piyasasının bir miktar gevşemesine neden oldu" dedi.

Faiz Görünümü

Fed fonları (Fed'in gösterge faizi) vadelileri, Aralık ayında faiz artırımı olasılığını yüzde 32 olarak fiyatlıyor. Bu rakam Çarşamba günü yüzde 27 seviyesindeydi. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, geçen hafta 8.26 ton arttı.

Çin'de gayrı safi yurt içi hasıla (GSYİH) yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6.9 büyüdü ve ekonomistlerin tahminlerinden daha iyi çıktı. Thianpiriya,  Şanghay'da altın fiyatlarının Londra ile neredeyse aynı olduğunu kaydederken, geçen Pazartesi günü 2 dolarlık bir prim olduğuna dikkat çekti.

Thianpiriya, "Eylül ayı boyunca talep oldukça güçlüydü, ancak Ekim'de teslimatların biraz düştüğünü gördük," dedi ve "Yatay ya da negatif primler, Çin anakaradaki fazla arz ile uyumluydu ve fiyatlar biraz yüksekti. Bu nedenle primlerin düştüğünü görmek şaşırtıcı değil" şeklinde konuştu.

Spot gümüş yüzde 1 düşüşle ons başına 15.8885 dolara geriledi. Platin ve palladyum da düştü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.