Altın 3 yıl sonra yeniden “boğa piyasası”nda

0
2782

Altın, yatırımcıların küresel hisse senedi piyasalrında sarsıntı yaratan kargaşanın etkisi ile güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesinin desteğiyle, 2013 yılından bu yana ilk kez boğa piyasasına girdi.

ALTIN NE KADAR TIKLAYIN!

Spot altın Perşembe günü ons başına 1,264.25 dolardan kapandı. Bu, Aralık ayında görülen en düşük kapanış seviyesinden yüzde 20'lik yükselişi işaret ediyor ve bu durum, yatırımcılar tarafından "ayı piyasası"volarak tanımlanıyor. Cuma günü, altın 1,258.05 dolara geriledi ve haftalık kazancını yüzde 2.8'e daralttı.

Altın bu yıl, küresel ekonomideki yavaşlamanın ABD ekonomisine zarar verebileceği endişeleri ile birlikte yüzde 19 değer kazandı ve ABD Hazine tahvilleri, para birimleri ve hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi. Metal ayrıca, Fed'in bu yıl faiz artırımlarını geciktirebileceği beklentisinden de destek buldu. Zira faizlerin artırılmayacağı beklentisi, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini artırıyor.

New York'ta National Securities Corp. baş piyasa stratejisti Donald Selkin, "Altının çok güçlü bir yukarı trend içinde olduğunu reddedemeyiz ve yatırımcılar buna göre oynuyor" dedi ve "Hiss senedi piyasasında olanlara bağlı olarak, insanlar altına koşuyor" şeklinde görüş bildirdi.

Altın fiyatları Perşembe günü, beklenenden zayıf çıkan ABD fabrika siparişleri ve hizmet sektöründeki yavaş büyümeyi gösteren veri ile birlikte güvenli liman alımlarının güçlenmesi sonucu ralli yaptı. ISM'in açıkladığı veriye göre, ABD'de hizmet sektörü Şubat ayında yavaşlamasını dördüncü aya taşıdı ve son iki yılda ilk kez istihdamda azalmaya yol açtı. ISM'in istihdam göstergesi Şubat 2014'ten bu yana ilk kez daralma bölgesi olan 50 seviyesinin altına indi. İşsizlik başvuruları ise geçen hafta beklenmedik bir şekilde yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.