Altın Çin sonrası yatay

0
619

Altın, Çin'de ekonomik verilerin Aralık ayında beklenenden düşük çıkması ve ekonominin 2009'daki küresel resesyondan bu yana en yavaş çeyrek dönem büyümesini gerçekleştirmesi ve buna bağlı olarak Asya hisse senetlerinin üç yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından fazla değişmedi.

Spot altın Singapur saati ile 12:19'da ons başına 1,088.68 dolarda kaldıç Metal Pazartesi günü yüzde 0.1 yükselerek 1,089.68 dolara çıkmıştı.

Altın bu yıl, küresel hisse senetlerindeki satış dalgası ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerin ardından yatırımcıların güvenli liman araması sonucu yüzde 2.6 yükseldi.

2016'DA ALTIN FİYATLARI NE OLUR? TIKLAYINIZ!

Çin'de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) dördüncü çeyrekte önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8 ile, yüzde 6.9 olan beklentinin altında büyüdü. Bu durum daha fazla teşviğe ihtiyaç olabileceğini işaret ediyor. Aynı zamanda, Fed, Aralık ayında 2006'dan bu yana ilk faiz artırımını gerçekleştirerek para politikasını sıkılaştırıyor.

Melbourne'de National Australia Bank Ltd. ekonomisti Vyanne Lai, "Bu veriler Çin'in yavaşlamakta olduğu, ancak bu yavaşlamanın sert olmadığı yolundaki düşünceleri teyit ediyor," dedi ve "Daha kapsayıcı bir tablo ise halen Fed'in faizi kademeli olarak artıracağı ve altın fiyatlarının bu durumun baskısı altında kalacağı" şeklinde "değerlendirmesinde bulundu.

PİYASALARDA BU HAFTA NE BEKLENİYOR? TIKLAYINIZ!

Yatırımcılar altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın varlıklarını yedi günde altıncı defa artırdı. Varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Cuma günü 4.4 ton yükselerek 1,489.1 ton ile Aralık başından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatuı yüzde 0.2 düşüşle 231.33 yuana (ons başına 1,093.61 dolar) geriledi. Spot gümüş fazla değişmezken, palladyum yüzde 0.3 ve platin yüzde 0.5 değer kazandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.