Altın da FED’den destek aldı

0
2447

Spot altın yüzde 0.9 yükselişle ons başına 1,177.96 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 14:12'de, 1,172.89 dolara geldi. Metal Çarşamba günü yüzde 1.6 ile Ocak ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Altın 17 Mart'ta, Fed'in yakın zamanda faiz artışına gidebileceği spekülasyonunun güçlendiği bir ortamda, 1,142.92 dolara kadar düşerek 1 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.

ABD merkez bankası, dünkü açıklamasında, ekonomik büyümenin "biraz ılımlı" olduğunu ve enflasyonun yetkililerin olmasını istediği yerin daha da altına düştüğünü kaydetti. Politika yapıcılar açıklama metninde sıkılaştırma konusunda "sabırlı" olunacağı ifadesini kaldırırken, Başkan Janet Yellen, bunun Fed'in sabırsız olacağı anlamına gelmediğini söyledi. Yellen, "Bu değişiklik, faiz artışının kesin Haziran ayında olacağı anlamına gelmiyor, ancak bu seçeneği de gözardı edemeyiz" dedi.  Fed yetkilileri ayrıca, 2015 yılı sonu için gösterge federal fonlar faizi tahminini de düşürdü.

Phillip Futures Pte yatırım analisti Howie Lee, "Fed toplantısından çıkan önemli sonuç aşağı yönlü revizyonlardı; ilk olarak faiz tahmini düşürüldü, ikincisi ABD ekonomisinin büyümesi," dedi ve "Her iki aşağı revizyon, faiz artırımının hemen olmayabileceğini işaret etti ve şimdi artık ilk faiz artırımı Eylül ayında görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Yatırımcılar, Fed'in Haziran 2006'dan bu yana yapacağı ilk faiz artırımını yakın bir zamanda gerçekleştirebileceği beklentileri ile altından çıkmıştı. Yüksek faizler altına yönelik talebi azaltıyor ve tahviller ve hisse senetleri gibi daha yüksek getiri beklentisi olan varlıkların cazibesini artırıyor.

Fed politika yapıcıları, toplantı sonrası yapılan açıklamada, Nisan ayında bir faiz artırımı ihtimalinin olmadığını ve merkez bankasının politikasını, enflasyonun hedef seviyesine geri döneceğine ve işgücü piyasasının daha da iyileşeceğine makul bir şekilde güven duyana kadar sıkılaştırmayacağını kaydetti. Politika yapıcılar şimdi, gösterge federal fonlar faizinin yıl sonunda yüzde 0.625 seviyesinde olmasını bekliyor. Aralık ayındaki tahmin yüzde 1.125 seviyesindeydi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 2.2 yükselerek ons başına 1,177 dolara kadar çıktıktan sonra 1,171.70 dolara geldi.

Spot gümüş yüzde 0.2 yükselişle ons başına 15.9751 dolara ulaştı. Spot platin yüzde 0.9 tırmanarak ons başına 1,128.38 dolara çıkarken, palladyum fazla değişmeyerek ons başına 781.75 dolarda kaldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.