Altın Fed öncesi yatay

0
2827

Altın, Fed'in gelecek hafta 2006'dan bu yana ilk faiz artırımına gitme kararı alması beklenen kritik toplantısı öncesi yatay bir seyir izledi. Yüksek faiz beklentisi, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

Spot altın, Çarşamba günkü seviyesi olan ons başına 1,072.78 dolardan bugün Singapur saati ile 08:58'de 1,074.05 dolara geldi. Metal üst üste üçüncü yılı da kayıpla geçmeye yöneldi.

Fed'in sıfır seviyesi yakınındaki gösterge faizi artırmaya hazırlanması ile birlikte, geçen hafta beş yılın en düşük seviyesini gören altın fiyatlarındaki dalgalanma azaldı. Traderlar, 15-16 Aralık'ta gerçekleştirilecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 78 olarak görüyor.

Aralarında Daniel Hynes'in de bulunduğu Australia & New Zealand Banking Group Ltd analistleri, Perşembe günkü bilgilendirme notunda, "Altın, yatırımcıların ya beklemede kalmayı tercih etmesi ya da gelecek haftaki FOMC toplantısına doğru önceden oluşturduğu pozisyonlara dokunmamasından dolayı, oldukça dar bir bantta seyretti" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.