Altın fiyatları 1300 doların altında

0
2568

Spot altın yüzde 0.6 düşerek ons başına 1,296.36 dolar ile 16 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, Singapur saati ile 11:30'da 1,297.86 dolara geldi. Metal düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve Mayıs ayından bu yana ilk kez iki hafta ard arda düşüş gerçekleştirmeye yönlendi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Metal geçen yıl, Fed'in varlık alımlarını azaltacağı beklentileri ile yüzde 28 değer kaybetti. ABD'de Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi dün, aralarında Facebook Inc.'nin de bulunduğu bazı şirketlerin beklenenden daha iyi kar açıklamasının desteği ile rekor seviyeye yükseldi. Dün açıklanan veriler, geçen yıl Hindistan'ı geçerek dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı haline gelen Çin'de altın tükeetiminin 2014 yılının ilk yarısında yüzde 19 düştüğünü gösterdi. Commerzbank AG'ye göre, metal, ithalat kısıtlamalarının sürecek olmasından dolayı, Hindistan talebinden muhtemelen fazla destek alamayacak.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. emtia analisti Victor Thianpiriya, "ABD hisse senetlerindeki ralli, güvenli liman alımlarının fiyatlara bir miktar destek sağlamasına karşın, altın için olumsuz bir faktör olarak kalmaya devam ediyor," dedi.

Goldman Sachs Group Inc. analistleri, dünkü raporlarında, altının, ABD ekonomisindeki toparlanmanın hız kazanması ile birlikte, 2014 yılının sonunda 1,050 dolara düşeceği yolundaki tahminlerini yineledi. Öte yandan, Banka, uzun vadeli tahminini 2014 yılı için dolar bazında yüzde 13 artırarak, marjinal maliyet destek seviyesi olan 1,200 dolara çıkardı.

Ukrayna jetleri

Altın bu yıl, kısmen Ukrayna ve Orta Doğu'da artan gerilimin güvenli liman talebini artırması sonucu yüzde 8 sıçradı. Altın fiyatları dün, hükümetin Rus yanlısı ayrılıkçıların iki Ukrayna savaş uçağını, 17 Temmuz'da Malezya yolcu uçağının düşürüldüğü aynı bölgede düşürdüğünü açıklamasına karşın yükselmedi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 düşerek ons başına 1,298.40 dolar ile 16 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından 1,300 dolar seviyesine toparlandı. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki varlıklar, fonun internet sitesindeki verilere göre, dün de artarak yükselşini ikinci güne taşıdı.

Spot gümüş yüzde 0.5 düşerek ons başına 20.8055 dolara indi. Spot platin yüzde 0.3 kayıpla ons başına 1,477.25 dolara inerken, spot palladyum yüzde 0.2 değer kaybederek ons başına 869.75 dolar oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.