Altın fiyatları da FED’i bekliyor

0
2666

Altın, yatırımcıların Fed'in para politikası kararını beklemeleri ve altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkalrının düşmeye devam etmesi ile birlikte, üç ayın en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Fed toplantısının temel konusu, ekonominin, borçlanma maliyetlerinin artırılmasında "sabırlı" olunacağı taahhüdünün kaldırılmasına yol açacak kadar güç kazanıp kazanmadığı olacak. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin yaklaşık yüzde 90'ı, bugünkü toplantı sonrası yapılacak açıklamada "sabırlı" sözcüğünün kaldırılacağını tahmin etti. Yüksek faizler, yatırımcılarına genellikle sadece fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

Altın destekli ETF'lerdeki altın varlıkları Salı günü de düşerek kayıplarını 15'nci güne taşıdı ve Ocak 2014'te bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirdi. Varlıklar Salı günü 2.7 ton azalarak 1,635.8 tona geriledi.

Londra'da Mitsubishi Corp. International (Europe) Plc değerli metaller analisti Jonathan Butler, "Fed'in 'sabırlı' sözcüğünü açıklama metninden çıkaracağı beklentisi, şu anda fiyatlanıyor," dedi ve ETF alıcılarının genellikle fiyatları takip eden ivme traderları olarak görüldüğünü, ancak elbette satışların metali tekrar piyasaya getirdğini ve bunun da sonuçta fiyat yansımalarının olduğunu sözlerine ekledi.

Spot altın fazla değişmeyerek, Londra saati ile 10:35'te ons başına 1,149.66 dolarda kaldı. Fiyatşar 17 Mart'ta 1,142.92 dolara inerek, 1 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Nisan vadeli altın kontratları da, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek ons başına 1,148.90 dolarda kaldı. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 45 altındaydı.

Asya Talebi

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. , bugünkü raporunda, Asya'da altın talebinin, yatırım amaçlı ve kuyumculardan gelen alımların artması ile birlikte, 2030 yılında iki katına çıkmaya ve fiyatları rekor seviyeye yükseltmeye hazırlandığını kaydetti. Aralarında Warren Hogan ve Victor Thianpiriya'nın da bulunduğu analistler, perakende ve kurumsal yatırımcılardan gelen talebin 2030 yılına kadar, yıllık 2,200 tondan yaklaşık 5,000 tona sıçrayacağını belirtti.

Platin yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,092.76 dolara geriledi. Düşük fiyatlar, Avustralya'da Perth Mint'teki sikke platin satışlarının geçen yılki toplamın üzerine çıkmasına neden oldu. Spot gümüş yüzde 0.2 kayıpla ons başına 15.5425 dolara geriledi. Palladyum yüzde 0.4 değer kazanarak ons başına 766.79 dolara ulaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.