Altın fiyatları kritik seviyeye geldi

0
2596

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde 1300 dolar sınırında işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN…

Geçen hafta cuma günü dalgalı bir seyir izleyen altının ons fiyatı 1292 dolara kadar geriledikten sonra Ukrayna merkezli krizde artan jeopolitik risk algısından destek bularak 1315 dolara kadar yükseldi.

Hafta sonu Ukrayna – Rusya arasındaki jeopolitik gerginliğin azalması ile düşüşe geçe altının ons fiyatı yeni haftanın ilk gününde 1.300 dolar sınırında işlem görüyor. Analistler, altının ons fiyatının jeopolitik gerginliklerden destek bulduğunu belirterek, jeopolitik risklerin gündeme gelmemesi ve ABD ekonomisinde verilerin iyi gelmeye devam etmesi durumunda altının düşüş trendine girebileceğini dile getiriyor. Teknik olarak altının ons fiyatında 1.292 doların destek konumunda olduğunu belirten analistler, sekiz işlem gününün yedisinde test edilen ve kırılamayan 1.315 doların ise güçlü direnç konumunda olduğunu belirtiyor.

'ALTIN 1280 DOLARA KADAR GEVŞEYEBİLİR'

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu konuya ilişkin değerlendirmesinde altının jeopolitik gelişmelere çok tepki verdiğini belirterek, geçen hafta cuma akşamı düşüş trendinde iken Ukrayna – Rusya arasındaki gerginliğin yeniden artmasıyla 1300 doların üzerine çıktığını söyledi. Gerginliğin hafta sonu tekrar düşmesi ile birlikte altının ons fiyatının tekrar 1300 dolar sınırına gerilediğini kaydeden Kalyoncu, jeopolitik gerginlikler bu hafta tekrar tırmanmaz ve gündeme gelmez ise altının ons fiyatının 1.300 doların altına sarkmasının beklendiğini ifade etti. Kalyoncu, ABD'den gelecek ekonomik verilerin de çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları aktardı:

"ABD'de de veriler genelde iyi gelip faiz artışının olabileceği yönünde beklentilere destek veriyor. Bu da altının yönünü aşağı çeviriyor. Kısacası jeopolitik yönde gelişmeler olmazsa altının 1.280 dolara kadar gevşemesi beklenir. Şu anda altının ons fiyatında fiziksel talep görmüyoruz. Belki 1.300 doların altında 1.280, 1.250 dolara yaklaşırsa böyle bir talep gelme ihtimali olabilir. Bu seviyelerde fiziksel talep çok zayıf seyrediyor."

Dolar/TL'de yukarı yönlü hareketler görüldüğü için altının ons fiyatı düşse bile dolar/TL'nin yukarı gidiyor olmasının altının gram fiyatındaki düşüşü sınırladığını belirten Kalyoncu, dolar/TL 2,17, 2,18 seviyelerinin üzerinde çok kalıcı kısa sürede çok yukarı gitmeyeceği beklentisinin olduğunu ve o anlamda altının gram fiyatının ons fiyatı ile birlikte gerileyeceğini söyledi. Kalyoncu, altının gram fiyatının 90 TL'nin altına gerilemesinin beklendiğini ve 85 TL'lere doğru alım gelebileceğini ifade etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.