Altın fiyatları zirvede zorlanıyor

0
548

Altın Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) varlık alım programı açıklayabileceği bugünkü toplantısı ve Yunanistan'ın Euro Bölgesi üyeliği üzerinde etkili olabilecek seçimler öncesi, beş ayın en yüksek seviyesinin altında işlem gördü. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları azaldı.

ALTIN FİYATLARINI DETAYLI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

Spot altın fazla değişmeyerek, Singapur saati ile 13:06'da ons başına 1,292.97 dolarda kaldı. Metal dün 1,305.25 dolara kadar çıkarak 15 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü ve bu hareket sonucu, altının 14 günlük RSI göstergesi 70 seviyesinin üzerine çıktı. Bu hareket, teknik analize göre değerlendirmelerde bulunan bazı yatırımcılar için fiyatların yakında yön değiştirebileceği anlamına geliyor.

AMB bugünkü toplantısında muhtemelen parasal gevşeme (QE) kararı alacak ve bu durum, halihazırda 11 yılın en düşük seviyesi yakınında bulunan euro üzerinde baskı oluşturuyor. AMB Başkanı Mario Draghi, dün iki Euro Bölgesi merkez bankası yetkilisinden alınan bilgiye göre, 2016 yılının sonuna dek, aylık 50 milyar euro tutarında varlık alımı önerecek. SPDR'daki varlıklar dün son bir haftada ilk kez azaldı ve Ekim ayından bu yana en yüksek seviye olan 742.24 tondan düştü.

New York'ta INTL FCStone analisti Edward Meir, "Şimdilik, yatırımcılar AMB'nin QE programı üzerinde odaklanacak," dedi ve "Haftanın genelinde değerli metaller grubu için yapıcı kalmaya devam ediyoruz. Bu hafta sonu yapılacak olan Yunanistan seçimleri diğer bir kritik nokta" şeklinde görüş bildirdi.

AMB'nin QE planı, petroldeki sert düşüşün enflasyonu ABD merkez bankasının yüzde 2 olan hedefinin altında tutmaya devam etmesine karşın, faizleri artırmaya doğru ilerleyen Fed ile ayrışmayı işaret ediyor. Avrupalı politika yapıcılar, 2009 yılında Euro Bölgesi ülke borç krizini tetikleyen Yunanistan'ın 25 Ocak'ta yapacağı seçimler öncesi, bu ülkenin kaderi üzerinde odaklanıyor.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek ons başına 1,293.60 dolarda kaldı.

Spot gümüş, dünkü seviyesi olan ons başına 18.127 dolardan bugün 18.1655 dolara geldi. Metal dün 18.4864 dolar ile Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Gümüş 18.4064 doların üzerinde kapanırsa, Kasım ayındaki en düşük kapanışı olan 15.3387 dolardan yüzde 20 yükselmiş olacak ve ayı piyasası olarak tanımlanan duruma girecek.

Spot platin yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,275 dolara çıktı. Fiyatlar dün yüzde 0.8 aşağıda kapatmadan önce, 1,288.50 dolara kadar çıkarak Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Palladyum yüzde 0.4 primle ons başında 770.65 dolara ulaştı. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.