Altın fiyatlarında dalgalı seyre devam

0
2600

Küresel hisse senetlerindeki gerileme güvenli varlık olarak görülen kıymetli metale talebi destekledi.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Spot altın dünkü 1,227.72 dolar seviyesinden Singapur saati ile 12:11’de ons başına 1,225.32 dolara geldi. Ardından TSİ 08.05'te yüzde 0.49 kayıp ile 1,221.70 dolar seviyesinden alıcı buldu. Altın bu hafta yüzde 2.8 yükseliş kaydetmeye hazırlanıyor. Kıymetli metal, 9 Aralık’ta ons başına 1,238.32 dolar ile 23 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Asya hisseleri, Çin’de ekonomik büyümenin zayıflayabileceği endişesi  ile bu hafta küresel kayıpları genişletti. Gösterge spot altın kontratında işlem hacmi dün Şanghay’da 3 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. SPDR Gold Trust’daki varlıklar yükselişi 3. güne taşıyarak Ağustos ayından bu yana en uzun süreli artışını kaydetti. Fed’in politika yapıcıları, ABD’de verilerin işgücü piyasasının geliştiğini ve enflasyonun zayıf olduğunu göstermesi ile birlikte gelecek hafta para politikası kararlarını verecekler.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistlerinden Justin Fabo, “Çin’de altına talep destek buluyor. Bu durum ABD’nin faiz oranlarını artıracağına yönelik endişeleri dengeliyor” dedi.

Şubat vadeli altın kontratı, New York Comex’te dünkü 1,225.60 dolardan bugün 1,225.80 seviyesine geldi. En aktif kontratlar, bugün yüzde 0.3 kadar yükseldi ve 9 Aralık’ta 6 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.