Altın fiyatlarında neler oluyor?

0
2439

Altın, Fed'in ekonominin toparlanmakta olduğuna ilişkin işaretler ile birlikte faiz artırımlarını daha erken başlatabileceği spekülasyonuna bağlı olarak, üç ayın en düşük seviyesine indi ve yaklaşık iki yılın en uzun süreli kayıp dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Spot altın yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,159.85 dolara kadar inerek 1 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, Singapur saati ile 14:01'de 1,163.15 dolara geldi. Altın Cuma günü, ABD'de işsizlik oranının yedi yılın en düşüğüne indiğini gösteren veri sonrası yüzde 2.6 değer kaybetti. Altın bugün de düşerek kayıplarını yedinci güne taşırsa, Mayıs 2013'ten bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmiş olacak.

Yatırımcılar, ABD merkez bankasının sıfır seviyesi yakınındaki gösterge faizi ne zaman yükseltmeye başlayabileceğine ilişkin işaretler bulabilmek için ekonomik verileri dikkatle izliyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD istihdam verisi sonrası Fed'in Eylül ayında faiz artırabileceği beklentilerinin güçlenmesinin ardından, 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, borçlanma maliyetlerinin artırılmasının geciktirilmesinin resesyon riskini getireceği uyarısında bulundu. Yüksek faizler, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

Phillip Futures Pte yatırım analisti Howie Lee, bilgilendirme notunda, "Altının, ekonomik veri takviminin zayıf olmasından dolayı baskı altında kalmasını ve konsolide olmasını bekliyoruz ve faiz artırımı beklentilerinin güçlenmesi fiyatları güney yönünde itiyor," dedi ve fiyatların 1,150 dolarda destek bulabileceğini sözlerine ekledi.

Fisher, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, politika yapıcıların geç kalıp daha çabuk faiz yükseltmektense bu işi daha erken ve kademeli yapmasının daha iyi olduğunu söyledi. Fed politika yapıcılarının bir sonraki toplantısı 17-18 Mart'ta. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.4 yükseldi ve çıkışını beşinci güne taşıdı.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 düşüşle ons başına 1,158.70 dolara kadar inerek, 1 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Spot gümüş yüzde 0.5 düşüşle ons başına 15.6891 dolar ile 5 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 15.6926 dolara geldi. Spot platin yüzde 1 düşüşle ons başına 1,135.25 dolara inerek 2009'dan bu yana en düşük seviyesini test etti. Palladyum yüzde 0.6 kayıpla ons başına 815.93 dolara geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.