Altın fiyatlarında neler oluyor?

0
2385

Altın geçen hafta, Fed Başkanı Janet Yellen'ın politika yapıcıların, sıkılaştırmada "sabırlı" olunacağı taahhüdünün açıklama metninden çıkarılmasına karşın, faiz artırımlarında aceleci olmayacaklarını işaret etmesinin ardından yüzde 2.1 ile Ocak ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Yüksek faizler, yatırımcılarına genellikle yalnızca faiz artırımları yoluyla getiri sağlamasından dolayı altının cazibesini azaltıyor. Dolar 10 önemli para birimi karşısında düşüşünü ikinci güne taşıdı.

ALTIN FİYATLARI

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kurtarma paketi anlaşması için koşulları hafifletmeye çalışması ile birlikte, bugün Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile son beş günde ikinci kez bir araya gelmeye hazırlanıyor. Yunanistan hükümetinin, ülkenin ödemeleri yapmaya devam etmesini sağlayacak ıardım paketinin serbest bırakılması için bu hafta alacağı ekonomik tedbirleri açıklaması gerekiyor.

Kopenhag'da Danske Bank A/S analisti Jens Pedersen, "Piyasa Yellen'ın yorumlarını güvercin olarak deerlendirdi ve bu durum doları düşürürken altının yükselmesine neden oldu," dedi ve "Yunanistan altın fiyatlarına periyodik olarak destek sağlayan bir risk faktörü olmaya devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın fazla değişmeyerek, Londra saati ile 10:50'de ons başına 1,181.86 dolarda kaldı. Metal 20 Mart'ta 1,188.07 dolara kadar çıkarak iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,181.20 dolara geldi. vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'ind erlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 43 züerindeydi.

Federal Reserve

Fed politika yapıcıları, 18 Mart'ta, gösterge faiz olan federal fonlar oranının yıl sonu tahminini, Aralık ayıondaki seviyesi olan yüzde 1.125'ten yüzde 0.6252e düşürdü. Yellen, geçen hafta yaptığı açıklamada, güçlü doların zayıf ihracata katkıda bulunduğunu ve bunun da büyümeyi olumsuz etkilediğini söyledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi son 10 yılın en yüksek seviyesinden başlattığı düşüşünü bugün daha da genişletti.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'ind erlediği verilere göre, 20 Mart itibariyle, düşüşünü 18'nci güne taşıdı ve Ocak 2014'ten bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirdi. Varlıklar 1,626.4 tona inerek 16 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Spot gümüş yüzde 0.3 düşüşle ons başına 16,6982 dolara geriledi. Platin yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,137.51 doalra inerken, palladyum fazla değişmeyerek ons başına 776.75 dolarda kaldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.