Altın fiyatlarında neler oluyor?

0
2978

Altın, 3 ayın en yüksek seviyesinin altında tutunmaya çalışırken üst üste 5 haftalık yükselişini de tırpanlıyor. Paladyum ise 2001'den bu yana en yüksek seviyenin yakınlarından fiyatlanıyor.

İstihdam verisi faiz oranı endişesini tetikledi. ABD'de istihdam verisinin beklentinin üzerinde açıklanmasının ardından yatırımcı ABD borçlanma maliyetinin görünümünü daha yüksek değerlendirmeye başladı. Bazı ekonomistler faiz artırım beklentisini öne çekiyorlar.

Külçe altının onsu Singapur'da yerel saatle 11.24'e 1,319.69 dolardan alıcı buldu. Kıymetli metal 1 Temmuz tarihinde 24 Mart tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,332.33 dolardan işlem görmüştü, bu hafta ise yüzde 0.3 artıdaki seyrini koruyor.

Altın, geçtiğmiz yıl dünyanın en büyük ekonomisinin merkez bankasının varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı beklentileri ile yüzde 28 değer kaybetmişti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi dün 1 ayın en çok güçlenmesini gösterdi. Doların değerlenmesinde ABD istihdam verisinin etkisi mevcut. ABD'de istihdam Haziran ayında 288 bin artarken işsizlik seviyesini ise yüzde 6.1'e geriletti ki bu oranı Fed yılın sonundan önce beklemiyordu.

Cinda Futures Co analisti Lv Jie konu ile ilgili “Dolardaki güçlenme, olumlu ABD istihdam verisi altını aşağı çekiyor. ABD'nin uzun vadeli görünümündeki iyileşmenin devam etmesi altını baskı altında tutacaktır." yorumunda bulundu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.