Altın için tartışılacak tahmin

0
2739

Altın dün yılın en sert düşüşü yaşandı. Goldman Sachs, değerli metalin bu yılı 1050 dolarda kapatacağını öngörüyor.

Altın fiyatları dün yüzde 2'den fazla düşerek Aralık'tan bu yana en büyük günlük değer kaybını yaşadı.

Marketwatch, düşüşe gerekçe olarak hisse senedi piyasalarındaki kazançlar ve değerli metale olan düşük talep nedeniyle kârların realize edilmesini gösterdi.

TALEP DARALACAK

Commerzbank Emtia Stratejisti Eujen Weinberg fiyatlarda son dönemde yaşanan artışın spekülasyonlardan kaynaklandığını belirterek, altına olan talebin beklentileri karşılayamadığını söyledi. Weinberg, Hindistan'daki altın ve gümüş ithalatının yüzde 10 ile sınırlandırılmasının da gelecekte altına olan talebi daraltacağını kaydetti. Barclays analistleri ise müşterilerine yolladıkları yatırım notunda altınla ilgili temkinli bir duruş gösterilmesi gerektiğini belirtti. Analistler, bu yükselişlerin uzun vadeli düşünülmemesi gerektiğini ve değerli metalin hala satış fırsatları barındırdığını ifade etti.

'ALTIN FİYATLARI GERİLER'

Barclays öngörüsüne göre, altının 2014 ortalama fiyatı 1260 dolar olacak ancak değerli metal yılın üçüncü çeyreğine kadar 1200 dolara düşecek. Altının geçen yılki düşüşünü öngören Goldman Sachs ise yıl sonu için 1050 dolarlık tahminini koruyor. Altın fiyatları bugün 1310 doların altında işlem görüyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.