Altın kan kaybetmeye devam ediyor

0
2692

Altın, yatırımcıların, Fed'in Aralık ayındaki toplantısında faiz artırımı kararı alıp almaması konusunda belirleyici olabilecek ABD istihdam verilerini beklemeleri ile birlikte, yedi haftanın en düşük seviyesi yakınında seyretti ve üst üste üçüncü haftayı da kayıpla geçmeye yöneldi.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek, Singapur saati ile 12:11'de ons başına 1,107.56 dolara çıktı. Fiyatlar, Perşembe günü 1,103.11 dolar ile 15 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, bu hafta halen yüzde 3 aşağıda ve Temmuz ayından bu yana en keskin haftalık kaybına ilerliyor.

Altın yatırımcıları, Fed'in 2006'dan bu yana ilk faiz artırımını ne zaman yapacağı konusunu dikkatle izliyor. Zira yüksek faizler, yatırımcısın faiz ödemesi yapmayan altının çekiciliğini azaltıyor. Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu hafta yaptığı açıklamada ABD ekonomisindeki iyileşmelerin Aralık ayında faiz artırımını "canlı bir olasılık" haline getirdiğini kaydetmesinin ardından, traderler, Aralık toplantısında faiz artırımına gidilme olasılığını, Pazartesi günkü seviyesi olan yüzde 50'den yüzde 56'ya çıkardı. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Perşembe günü yaptığı açıklamada, yakın zamanda bir faiz artırımının uygun olacağını söyledi

Melbourne'de National Australia Bank Ltd. ekonomisti Vyanne Lai, "Cuma günkü istihdam verileri 170,000 ila 180,000 civarında bir artışı gösterirse, Aralık ayında faiz artırımı beklentileri güçlenecektir. Bu durum altın için olumsuz olacak" dedi.

ABD'de bugün TSİ 16:30'da açıklanacak olan Ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre 185,000 artması bekleniyor. Bu veri Eylül ayında 142,000 artmıştı. Perşembe günü açıklanan işsizlik başvuruları verisi ise, 31 Ekim haftasında 16,000 artarak 276,000'e çıktı ve Şubat ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.