Altın kayıplarını korudu

0
2765

Altın, yatırımcıların ağırlığını, Fed'in bu haftaki toplantısı öncesi, zayıflayan küresel ekonomik görünüme karşı ABD'de borçlanma maliyetlerinin artırılabileceği beklentisine çevirmeleri ile birlikte, üç günlük düşüşünün ardından kayıplarını korudu.

Spot altın yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,162.25 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 10:37'de 1,164.65 dolara geldi. Metal Cuma günü, dolardaki sıçrama ile birlikte, 1,159.05 dolara kadar düşerek 13 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın yatırımcıları, politika yapıcılarının Salı günü iki gün sürecek toplantıları başlamadan önce, 2006'dan bu yana ilk faiz artırımının ne zaman yapılacağını anlamak için Fed'i takip ediyor. ABD'de merkez bankacılar faiz artırımının zamanlamasını belirlemek için büyüme, enflasyon ve işgücü piyasası üzerinde dururken, Çin Merkez Bankası geçen hafta faiz indirimine gitti ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario draghi teşvik programının artırılacağını işaret etti. Dolar geçen hafta Mayıs ayından bu yana en en hızlı haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Huatai Great Wall Futures Co., bugün hazırladığı bilgilendirme notunda, "Ekim ayında Fed'in faiz artırımına gitme ihtimali düşük, ancak değerli metaller için belirsizlik devam ediyor," dedi ve "Çin Merkez Bankası'nın gevşeme yönünde 'çifte indirimi' doları destekledi ve bu durum değerli metaller üzerinde baskı oluşturdu" şeklinde görüş bildirdi.

Bernanke'nin Görüşü

Eski Fed Başkanı Ben Bernanke, Pazar günü CNN'e verdiği mülakatta, konut, otomobil ve tüketici harcamalarını işaret ederek, ABD ekonomisinin son dönemde "oldukça güçlü" olduğu yönünde işaret verdiğini söyledi. Bernanke ayrıca, yavaşlayan küresel ekonominin etkilerinin değerlendirilmesinin faşz artırımı kararı iöçin kilit önemde olacağını da sözlerine ekledi. Bloomberg'in izlediği vadeli işlemler verilerine göre, Fed'in Ekim ayında faiz artırma ihtimali sadece yüzde 6. Aaralık ayı için ise ihtimal yüzde 36'ya yükseldi.

Şanghay Altın Borsası'nda yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 1 düşüşle 238 yuana (ons başına 1,164.81 dolar) kadar inerek 14 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından 238.5 yuana geldi. Spot gümüş yükselirken, platin ve palladyum fazla değişmedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.