Altın, kritik eşiğin üzerinde…

0
2678

Altın, ABD enflasyonunun faiz artırımı endişelerini güçlendirmesine karşın, Yunanistan görüşmelerinin neredeseyre kilitlenmesinden kaynaklanan güvenli liman alımları ve Çin'in teşvikleri artırmasının etkisi ile ons başına 1,200 doların üzerinde tutundu.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Spot altın, Cuma günkü seviyesi olan ons başına 1,204.22 dolardan, bugün Singapur saati ile 12:11'de 1,204.18 dolara geldi. Metal geçen hafta yüzde 0.3 düştü. Altın Şanghay'da haftalık kazancını daha da genişletti.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

ABD'de, Cuma günü açıklanan gıda ve yakıt hariç tüketici fiyatları Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.8 arttı ve Ekim ayından bu yana en hızlı yıllık yükselişini gerçekleştirdi. Çin dün, bankaların ayırmak zorunda oldukları rezerv miktarında, küresel krizden bu yana en hızlı düşüşü gerçekleştirdi. Yunanistan hükümeti, kreditörlerin mali yardımın serbest bırakılmasını ve krizin kötüleşmesini önlemek için anlaşmaya varılması konusunda baskı yapmasına karşın, seçimler öncesi kemer sıkma tedbirlerinin kaldırılacağı yolundaki taahhütlerden vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Singapur'da Australia & New Zealand Banking Group Ltd., analisti Victor Thianpiriya, "İnsanların aklındaki önemli soru, son dönemde biraz olumsuz gelen ABD verilerinin sürekli mi yoksa geçici mi olduğu," dedi ve "Fed halen enflasyonın orta vadede hedef aralığına yükseleceği konusunda oldukça rahat" şeklinde görüş bildirdi.

Fed politika yapıcıları, 2006dan bu yana ilk faiz artırımının zamanlaması konusunu değerlendirmeleri ile birlikte, fiyat artışlarının yüzde 2 hedefine doğru yükselme yolunda olduğunu görmek istiyor. Çekirdek enflasyon son üç ayda yıllıklandırılmış rakamla yüzde 2.3 seviyesine çıkarken, hayalkırıklığı yaratan istihdam, bu ay beklenenden kötü çıkan veriler arasındaydı. Yüksek faizler, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.