Altın kritik sınırın hemen altında

0
2696

Altın, yatırımcıların dikkatlerini Fed'in faizi ne zaman yükseltmeye başlayacağına ilişkin beklentiler ve Yunanistan hükümetinin temerrütten kaçınmak için ihtiyaç duyulan politikaları uygulayacağına ilişkin spekülasyonun etkisi ile, ons başına 1,200 doların altında tutundu.

Spot altın, Pazartesi günkü seviyesi olan ons başına 1,183.97 dolardan, bugün Singapur saati ile 12:29'da 1,184.41 dolara geldi. Metal dün yüzde 0.4 değer kaybetti. Altın Şanghay'da fazla değişmedi.

San Francisco Fed Başkanı John Williams, istihdam göstergelerinin sert geçen kış döneminin ardından iyileşme göstermesinin ardından, borçlanma maliyetlerinina rtırılma konusunun her toplantıda masada olacağını söyledi. Bu yorumlar doların Pazartesi günü değer kazanmasına neden oldu. Yüksek borçlanma maliyetleri, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "ABD halen 'faizler bu yıl artırılacak mı ya da artırılmayacak mı' modundayken, altın fiyatlarının dolardaki hareketlerle ile yönlendirilmesinin dışına çıkması zor olacak," dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, dünkü yüzde 0.4'lük yükselişinin ardından fazla değişmedi. Endeks bu yıl yüzde 3.3 tırmanırken, altın fazla değişmedi. ABD'de Cuma günü açıklanan Nisan ayı tarım dışı istihdam verisi 223,000 artarken, Mart ayı istihdam artışı 126,000'den Haziran 2012'den bu yana en düşük seviye olan 85,000'e revize edildi.

Borç Görüşmeleri

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Euro Bölgesi hükümetlerine, ülkesinin yardım programının son dlimlerini alabilmek için anlaşmaya varmayı amaçladığı konusunda güven verdi. Yunanistan Uluslararası Para Fonu'na bu hafta borç geri ödemesi yapmak zorunda.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, Yunanisan'ın mali durumuna ilişkin endişelerin azalması ile birlikte, altına yönelik güvenli liman alımlarının azalabileceğini söyledi.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, Pazartesi günkü seviyesi olan ons başına 1,183 dolardan 1,183.30 dolara geldi. Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıkta altının gram fiyatı fazla değişmeyerek 237.06 yuanda (ons başına 1,187.46 dolar) kaldı.

Spot gümüş yüzde 0.2 düşüşle ons başına 16.2735 dolara geriledi. Platin yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,128.55 dolara çıakrken, palladyum yüzde 0.3 değer kazanarak ons başına 784 dolara ulaştı…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.