Altın ne yapacağını şaşırdı

0
383

Gümüş ve platin değer kaybetti. Spot altın yüzde 0.7 düşüşle ons başına 1,203.45 dolara kadar geriledikten sonra Singapur'da öğle saatlerinde 1,205.35 dolara geldi. Metal dün, fiyatların 1,142.88 dolar ile üç haftanın en düşük seviyesine düşmesi sonrası bazı yatırımcıların fiyatların düşeceği beklentisi ile açtıkları pozisyonları kapatması sonucu yükseldi ve 1,221.43 dolara çıkarak 30 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ALTIN FİYATLARI

Altın dün, petrol fiyatlarının beş yılın en düşük seviyesinden yükselmesi ve Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin 2009'dan bu yana en yüksek seviyesinden düşmesinin etkisi ile yüzde 3.8 yükselerek Eylül 2013'ten bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. ABD dolarını ölçen endeks, Fed'in gelecek yıl faizleri yükseltmeye başlayacağı beklentis iile bu yıl yüzde 8.3 yükseldi ve bu durum altının çekiciliğini azaltıyor. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları 2014 yılında yüzde 10 düşerek altı yılın en düşük seviyesine indi.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, "ABD doları halen en favori para olarak görünüyor ve bu durum altına daha büyük bir sorun oluşturabilir," dedi ve fiyatlarda düşüş beklentisi ile açılmış poizsyonları işaret ederek, "Kısa pozisyonlardan çıkışlar piyasaya yalnızca kısa süreli bir güş sağlayacak" şeklinde görüş bildirdi.

Altın Kasım ayında, Fed'in faiz artırımlarının zamanlamasını değerlendirirken, diğer merkez bankalarının teşvikleri artırması ve bu durumun doları güçlendirmesi ile birlikte düştü ve düşüşünü üçüncü aya genişletti.

Lagarde'ın Görüşü

Uluslararası Paara Fonu (IMF) İdari Direktörü Christine Lagarde, dün yaptığı konuşmada, Japonya Merkez Bankası enflasyonu yükseltmek için adımlar atarken ve Euro Bölgesi politika yapıcıları büyümeyi destekleme yollarını ararken, Fed'in faizleri incelikle ve makul bir şekilde yükselteceğini söyledi. Lagarde, petroldeki düşüşün küresel ekonomi için "net-net" bir iyi haber olduğunu sözlerine ekledi.

Batı Teksas petrolü (WTI), yatırımcıların ağırlıklarını OPEC'in arz fazlasını gidermeyi piyasalara bırakma kararına yöneltmeleri ile birlikte, varil başına 70 dolar civarında işlem gördü. Gösterge petrol dün, yüzde 3.7'lik kaybı geri alarak iki yılı aşkın sürenin en hızlı çıkışını gerçekleştirdi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dün 1,221 dolar ile 29 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, yüzde 1.2 düşüşle 1,204.10 dolara geldi. Kontrat dün, İsviçreli seçmenlerin merkez bankasının rezervlerinin bir kısmını altın olarak tutmasına ilişkin bir teklifi reddetmelerinin ardından 1,141.70 dolar ile üç haftanın en düşük seviyesini gördü.

Spot gümüş dün beş yılın en düşük seviyesi olan ons başına 14.4235 dolardan yükselerek, günü yüzde 6.5 ile Ocak 2012'den bu yana en hızlı yükselişle kapadıktan sonra yüzde 1 kayıpla 16.3005 dolara geldi.

Spot platin dün yüzde 3.2 ile Ağustos 2013'ten bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.9 düşerek 1,228 dolara indi. Palladyum dün düşüşünü ikinci güne taşıdıktan sonra yüzde 0.3 kayıpla ons başına 804.50 dolara indi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.