Altın yeniden ‘normal’ seyrine döndü

0
2875

Altın, küresel hisse senetlerindeki sıçramanın güvenli liman alımlarını azaltması sonucu düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve beş haftanın zirvesinden başladığı düşüşünü daha da genişletti. Platin ve palladyum değer kazandı.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Spot altın yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,234.74 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 11:22'de, 1,237.14 dolara geldi. Metal geçen hafta, 15 Ekim'de ons başına 1,249.75 dolar ile 11 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yükselerek, Temmuz ayından bu yana ilk kez iki hafta üst üste yukarı yönde hareket etti.

Altın, ABD'de borçlanma maliyetlerinin artacağı beklentilerinin güçlendiği bir ortamda, Fed aylık varlık alım programını bu ay tamamlamayı planlarken, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) ilave teşviklere ağırlık vermesi ile birlikte, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'ndeki yükseliş ile birlikte geri çekildi. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, dört hafta ard arda düşerek bir yılı aşkın sürenin en uzun haftalık düşüş serisini gerçekleştirmesinin ardından, sekiz ayın en düşük seviyesinden başlattığı çıkışını daha da genişletti.

Hangzhou, Çin'de Cinda Futures Co. analisti Lv Jie, "Hisse senedi piyasalarının sakinleşmesi ile birlikte, altına yönelik talep azalıyor," dedi ve "Avrupa ekonomisinin zayıflama işaretleri göstermesi ile birlikte, dolar euro karşısında, para politikalarının ayrışmasının etkisi ile, orta vadede daha da güçlenecek. Bu durum, altın için aşağı yönlü görünümün değişmesini zorlaştıracak" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,237.60 dolara geriledi. Altın vadelileri 15 Ekim'de 1,250.30 dolara çıkarak 11 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD resmi verilerine göre, vadeli ve opsiyon kontratlarında net uzun altın kontrat sayısı, 14 Ekim ile biten haftada yüzde 39 sıçradı ve 2010'dan bu yana en usun süreli düşüş dönemini sonlandırdı.

Spot gümüş, geçen haftaki düşüşün ardından, yüzde 0.5 yükselerek ons başına 17.36 dolara çıktı. Spot platin, geçen hafta fazla değişiklik göstermemesinin ardından yüzde 0.5 değer kazanarak 1,268.56 dolara ulaştı. Palladyum bir ayı aşkın sürenin en güçlü haftalık kaybını yaşamasının ardından yüzde 0.6 yükseleek ons başına 759.40 dolara geldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.