Altın yükseldi

0
3106

Altın, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın hükümetin önceliğinin kalkınma olduğunu söyleyerek, ülkesinin borç artışının devam edeceğini işaret etmesinin ardından değer kazandı.

Spot altın yüzde 0.8 yükselerek ons başına 1,268.77 dolara kadar yükseldikten sonra, Singapur saati ile 10:03'te 1,261.01 dolara geldi. Metal, piyasa kargaşası ve küresel büyümeye ilişkin belirsizlikle birlikte artan güvenli liman alımlarının desteği ile, Aralık ayında gördüğü en düşük seviyeden sonra yüzde 20'nin üzerinde yükselerek ayı piyasası oalrak tanımlanan duruma girdi.

Li, Cumartesi günü, Beijing'de Ulusal Halk Kongresi toplantısının açılışında sunduğu çalışma raporunda, Çin'de kalkınmanın birincil önemde olduğunu ve ülkenin karşı karşıya bulunduğu her sorunun çözümü için kilit öene sahip bulunduğunu söyledi. Bloomberg Intellengence ekonomistleri Tom Orlik ve Fielding Chen, hazırladıkları notta, hızlandırılan teşviğin, 2015 yılında yüzde 247 seviyesinde bulunan borcun gayrı safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranını yüzde 258'e çıkarabileceğini kaydetti.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD'de istihdamın Şubat ayında beklenenden daha hızlı artmasına karşın, ücretlerin bir yılı aşkın süredir ilk kez düşüş göstermesinden dolayı dört ayın en düşük seviyesine indi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.