‘Altın’a bir darbe de dolardan geldi

0
2631

Altın, ABD'de beklenenden iyi çıkan ekonomik verilerin borçlanma maliyetlerinin artırılacağı beklentisini güçlendirmesi ve bunun sonucu doların değer kazanması ile birlikte, sekiz ayın en düşük seviyesine doğru hareketlendi. Platin Haziran 2013'ten bu yana en düşük seviyesine inerken, palladyum ve gümüş de düştü.

Spot altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,212.66 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 12:15'te, 1,214.44 dolara geldi. Metal 22 eylül'de 1,208.40 dolara kadar inerek 2 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü ve bu yılki kazancını geri vermeye oldukça yaklaştı.

Altın, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin dört yılın en yüksek seviyesini görmesinin ardından, bu yıl ilk kez çeyrek dönemlik zarara yönlendi. Fed yetkilileri geçen hafta, toparlanmaya destek için faizleri kayda değer bir süre düşük seviyede tutma taahhüdünü korumalarına karşın, 2015 yılı için faiz tahminlerini yükseltti. Dün açıklanan veri, ABD'de birinci el konut satışlarının Ağustos ayında güçlü bir yükseliş gösterdiğini işaret etti ve Goldman Sachs Group Inc. altının bu yıl düşeceği yolundaki tahminini tekrarladı.

Hangzhou, Çin'de Cinda Futures Co. analisti Lv Jie, "Dolar yönü belirlemeye devam edecek," dedi ve "fiziki talepte biraz artış var, ancak bu kayıpları gidermeye yetecek kadar değil" şeklinde görüş bildirdi.

Goldman Sachs’s Jeffrey Currie, bankanın altının 2014 yılı sonunda 1,050 dolara düşeceği yolundaki tahmininin sürdüğünü kaydetti. Emtia araştırma müdürü Currie, fiyatlara Ukrayna ve Orta Doğu'daki siyasi belirsizliklerden kaynaklanan desteğin azalmakta olduğunu ve enflasyonun baskı altında kalmasını beklediğini sözlerine ekledi.

SPDR Varlıkları

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 düşerek ons başına 1,215.20 dolara geriledi. Fiyatlar 22 Eylül'de 1,208.80 dolara kadar inerek Ocak ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları, 23 Eylül'de 773.45 tona inerek Aralık 2008'den bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından dün değişmedi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) internet sitesindeki verilere göre, Rusya'dan Ukrayna'ya ve Türkiye'ye, merkez bankaları altın rezervlerini Ağustos ayında artırırken, Meksika ve Çek Cumhuriyeti düşürdü. Kırgız Cumhuriyeti, Kazakistan ve Azerbaycan da aynı dönemde rezervlerinde artışa gitti.

Spot platin yüzde 0.9 düşüşle ons başına 1,305.13 dolara kadar indikten sonra 1,305.50 dolara geldi ve kayıplarını ikinci güne taşıdı. Fiyatlar, Haziran ayının sonundan bu yana yüzde 12 düştü ve metal bu yıl ilk kez çeyrek dönemlik zarara yöneldi.

Spot palladyum yüzde 1 dülşerek ons başına 808.75 dolara geriledi. Gümüş yüzde 0.6 geri çekilerek ons başına 17.5969 dolara indi. Metal 22 Eylül'de 17.3491 dolara kdar inerek Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.