‘Altın’a darbe eski dosttan geldi

0
2690

Altın, 1,300 dolar seviyesinin altında tutunuyor. Altının bu seviyesinden daha yüksek borçlanma maliyetlerinin ABD dolarını güçlendirirken alternatif yatırım araçlarına olan talebi düşürmüş olmasının etkisi mevcut. Gümüş ise 2 günlük kaybın ardından yükselişe geçti.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Külçe altının onsu Singapur'da yerel saatle 11.26'da dünkü 1,294.05 seviyesinden 1,296.58 dolara geldi. Bloomberg Dolar Endeksi dün 3 haftanın yükseğine çıkarken kıymetli metal 19 haziran tarihinden bu yana en düşük seviye olan 1,292.26 dolara geriledi.

Fed Başkanı Janet Yellen, dün kanun yapıcılara bulunduğu sunumda faizlerin piyasaların beklendiğinden daha erken artabileceğini açıkladı. Bununla birlikte Yellen, ekonomik toparlanmanın tamamlanmadığını ve merkez bankasının iş piyasasındaki zayıflığı canlandırmak için teşvikler ile bastırması gerektiğini vurguladı. Bugün açıklanacak olan fabrika üretimi verisinde artış beklenirken dün açıklanan Haziran ayı perakende satışların tırmandığı ve New York imalat endeksinin de Nisan 2010'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktığı görüldü.

CITICS Futures Co analisti Zhu Runyu konu ile ilgili "ABD'nin dışından gelen olumlu ekonomik veri dolara yardımcı oldu. Jeopolitik tansiyon ise hala altını desteklemeyi sürdürüyor, sadece şu an biraz gölgelenmiş durumuda." yorumunda bulundu.

Fed'in ekonomik büyümeyi desteklemek adına kullandığı varlık alımını azaltacağı beklentisi ile altın 2013 yılında yüzde 28 değer kaybetti. Altın fiyatları bu yıl ise yüzde 7.9 artıda seyrediyor. Altının yükselişinde Ulrayna ve Orta Doğu'dan kaynaklanan tansiyonun etkisi mevcut.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.