‘Altın’a destek ummadık yerden geldi

0
2561

Altın, iki haftayı aşkın sürenine n hızlı düşüşünü göstermesinin ardından, Çin'den sonra dünyanın en büyük altın alıcısı Hindistan'da festival ve düğün sezonu nedeniyle alımların artması ile birlikte, değer kazandı. Gümüş ve platin yükseldi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Spot altın yüzde 0.1 yükselerek, Singapur saati ile 09:39'da, ons başına 1,242.66 dolara çıktı. Fiyatlar dün, yüzde 0.6 ile 3 Ekim'den bu yana en hızlı kaybını yaşadı.

Altın bu ay, hisse senetlerinin Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) büyüme görünümünü düşürmesi ve Fed politika yapıcılarının yavaşlayan diğer ekonomilerin ABD ekonomisinin büyümesine risk teşkil ettiğini kaydetmesinin ardından düşüş göstermesinin etkisi ile yüzde 2.9 değer kazandı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) verilerine göre, spekülatörler, 14 Ekim ile biten haftada, son dokuz haftadır ilk kez uzun altın pozisyonlarının sayısını artırdı. USB AG, dünkü raporunda, Hindistan'da alımların bu hafta güçlü olduğunu kaydetti.

Sydney'de Fat Prophets analisti David Lennox, "Sezonun başlaması iyi bir gelişme," dedi ve "Fiyatların çökmemesinin nedeni fiziki piyasa" şeklinde görüş bildirdi.

Hindistan'da bugün kutlanan Diwali ve 21 Ekim'deki Dhanteras festivalleri dolayısıyla mücevher alımları yükseldi. CPM Group araştırmasına göre, tatil dönemindeki alışlar, yıllık alışların yaklaşık beşte birine denk geliyor. Hindistan2da piyasalar bugün ve yarın tatil nedeniyle kapalı.

New York'ta, CFTC raporuna göre, altında net uzun pozisyon sayısı 14 Ekim haftasında yüzde 39 artarak 51,994'e çıktı.

Spot gümüş dün yüzde 2 ile 30 Eylül'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdiken sonra bugün yüzde 0.2 yükselerek ons başına 17.2018 dolara çıktı. Platin yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,264.38 dolara çıkarken, palladyum fazla değişmeyerek ons başına 769.25 dolarda kaldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.