‘Altın’a eski dosttan destek geldi

0
2748

Altın, dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonundaki (ETF) varlıkların arttığı bir ortamda, hisse senetleri ve dolardaki düşüşün alternatif yatırım aracı olarak metale yönelik talebi güçlendirmesi sonucu değer kazandı. Palladyum son 14 yılın en uzun rallisine yöneldi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselişle ons başına 1,324.15 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 12:30'da 1,322.84 dolara geldi. 3 Temmuz'da 1,310.03 dolar ile son bir haftanın en düşük seviyesine inen altın dün en az yüzde 0.4 düştü ve yükseldi. Metal bu yıl yüzde 10 değer kazandı.

Gösterge faizi Aralık 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında tutan Fed, bugün varlık alımlarını beşnci defa azaltma kararı aldığı 17-18 Haziran toplantısının tutanaklarını açıklayacak. En büyük yatırımcısı milyarder John paulson olan, dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları dün 800.28 tona çıktı ve hisse senedi piyasalarındaki düşüşlerin de desteği ile bu yılki kaybını yerine koydu.

Hong Kong'da Wing Fung Financial Group Ltd. analisti Sarah Xie, "Hisse senetleri geri çekildi ve dolar zayıf kalmaya devam etti. Bu durum altına destek oluyor," dedi ve "Yatırımcılar erken bir faiz artırımı bekliyor, ancak Fed tutucu davranabilir. Altın, Fed tutanakların yatırımcıları olumsuz etkilemesi durumunda değer kazanabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Endeksi, Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota'nın enflasyonın merkez bankasının hedefinin altına düşebileceğini belirtirken,  Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker'ın daha güçlü bir büyüme şeklindeki önceki beklentisini hafifletmesi ile birlikte dünkü kayıplarını korudu. Asya hisse senetleri bugün düşüşünü ikinci güne taşıdı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.