Altına Fed darbesi

0
2818

Altın, Fed Başkanı Janet Yellen ve New York Fed Başkanı William Dudley'in, ABD merkez bankasının faizi gelecek ayki toplantısında yükseltebileceğini işaret etmeleri ve bunun sonucu doların artması ve altının çekiciliğinin azalmasının etkisi ile, bir ayın en düşük seviyesi yakınında seyretti.

Spot altın, Çarşamba günkü seviyesi olan ons başına 1,109.90 dolardan, bugün Singapur saati ile 10:19'da 1,110.33 dolara geldi. Metal dün 1,106.53 dolara kadar inerek 2 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Fiyatlar son altı günde yüzde 5.1 düştü.

Altın yatırımcıları, ABD merkez bankasının 2006'dan bu yana yapacağı ilk faiz artırımına ilişkin beklentilerdeki değişimlere sıkışmış seyrini sürdürüyor. Yellen Çarşamba günü Kongre'de yaptığı konuşmada, Aralık ayındaki toplantıda faiz artırımının "canlı bir olasılık" olduğunu söyledi ve bir saat sonra, Dudley, konuşmasında, Başkan'a katıldığını, ancak verilerin neyi işaret ettiğini görmeleri gerektiğini kaydetti. Bloomberg'in izlediği verilere göre, Fed'in Aralık ayındaki toplantıda faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 58'e yükseldi. Bu olasılık bir hafta önce yüzde 46 seviyesindeydi.

"Herşey Fed ile İlgili"

Sydney'de Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Altın fiyatlarında son birkaç işlem günündeki düşüş tamamen Fed ile ilgili. Zira Aralık ayında faiz artırımı olasılığı son bir haftada  kayda değer bir şekilde arttı," dedi ve "Kısa vadede, bu belirsizlik altın fiyatları üzerinde baskı oluşturacak" şeklinde görüş bildirdi.

Yellen ve Dudley'in yorumları, bu hafta ABD'de açıklanacak olan istihdam ve diğer verilere daha fazla odaklanılmasına neden olacak. Cuma günü açıklanacak olan Ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre 182,000 artması bekleniyor. Bu veri Eylül ayında 142,000 artmıştı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günkü yüzde 0.7'lik yükselişin ardından fazla değişmedi. Genellikle dolar ile zıt yönde hareket eden altın 2015 yılında yüzde 6.3 düşerken, dolar yüzde 7.6 kazandırdı.

Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.8 düşüşle 226.91 yuana (ons başına 1,112.01 dolar) kadar inerek 22 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Spot palladyum düşüşünü dördüncü güne taşırken, gümüş fazla değişmedi ve platin yükseldi.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.